PD-2/4117/i-36/05 - Zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 października 2005 r. Izba Skarbowa w Krakowie PD-2/4117/i-36/05 Zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej

Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Pana z dnia 25 lipca 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myślenicach z dnia 8 lipca 2005 r. Nr PD-1 415/11/2005 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia uznając, iż zażalenie nie

zasługuje na uwzględnienie.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 7 stycznia 2005 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myślenicach z zapytaniem dotyczącym możliwości zawieszenia działalności gospodarczej.

W złożonym zapytaniu Podatnik informował, że prowadzi działalność gospodarczą w formie firmy jednoosobowej opodatkowaną na zasadach ogólnych. Przedmiotem działalności jest świadczenie usług w ramach kancelarii podatkowej. Z dniem 1 listopada 2004 r. Podatnik zawiesił czasowo wykonywanie usług doradztwa podatkowego, podkreślając, że nic oznacza to likwidacji firmy.

Poinformował jednocześnie, że w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej zaprzestaje prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz przesyłania deklaracji PIT-5.

Fakt zawieszenia działalności zgłoszono na deklaracji NIP-1 stanowiącej zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą wraz z załącznikiem NIP-C. Dodatkowo złożono deklarację NIP-3 jako zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej nic prowadzącej samodzielnie działalności gospodarczej oraz VAT-Z o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W ocenie Podatnika zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej zwalnia podatnika -Ą obowiązków nałożonych na niego jako przedsiębiorcę.

W dniu 30, marca 2005 r. postanowieniem Nr EP-404/1/2005 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myślenicach udzielił Podatnikowi interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Na w/w postanowienie Podatnik złożył w dniu 20 kwietnia 2005 r. zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie decyzją (...) Nr PD-2/i/4117-11/05, z przyczyn formalnych, uchylił przedmiotowe postanowienie w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego W Myślenicach po ponownym zapoznaniu się z przedstawionym przez Podatnika stanowiskiem w sprawie, postanowieniem z dnia 8 lipca 2005 r. Nr PD-l/415/i 1/2005 stwierdził, iż przedstawione w zapytaniu stanowisko jest nieprawidłowe.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myślenicach zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie zwalnia podatnika w/w obowiązków nałożonych na niego jako przedsiębiorcę,

W dniu 25 lipca 2005 r. Podatnik wniósł zażalenie na w/w postanowienie, w którym zarzuca organowi I instancji rażące naruszenie przepisów prawa, a w szczególności:

1. art. 8 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,

2. art. 2 w związku z art. 20, art. 22 oraz art. 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej poprzez ograniczenie wolności działalności gospodarczej,

3. art. 6 ust. 1 w związku z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) poprzez odmowę prawa zawieszenia działalności gospodarczej,

4. art. 14a § 1 w związku z art. 120, art. 216 § 2 i art. 217 § 1 i § 2 Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) polegającym na nieudzieleniu odpowiedzi w przedmiocie postawionego napytania.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po przeanalizowaniu wszystkich aspektów sprawy stwierdza co następuje:

Z przedstawionego w piśmie z dnia 7 stycznia 2005 r. stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Zawarte W piśmie zapytanie dotyczy możliwości zawieszenia działalności gospodarczej.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nic przewidują obowiązku zgłaszania przerwy w wykonywaniu działalności i nie wprowadzają dla takich sytuacji odrębnych uregulowań.

Okresowa przerwa w wykonywaniu działalności nie pozbawia podatnika przymiotu przedsiębiorcy i nie zwalnia z obowiązków nałożonych na niego jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

Jeżeli zatem przed rozpoczęciem przerwy w wykonywaniu działalności gospodarczej u podatnika w danym roku podatkowym wystąpił obowiązek złożenia deklaracji PIT-5 oraz wpłaty zaliczki na podatek dochodowy jest on obowiązany również do składania tych deklaracji za okresy, w których wystąpiła przerwa w wykonywaniu działalności w danym roku podatkowym. Dla celów podatkowych podatnik pozostaje przedsiębiorcą od dnia rozpoczęcia działalności do jej zakończenia (likwidacji) ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, podziela pogląd organu I instancji, że zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia podatnika z obowiązków nałożonych na niego jako przedsiębiorcę.

W opisanym stanie sprawy zarzuty dotyczące naruszenia przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej poprzez ograniczenie wolności działalności gospodarczej oraz odmowę prawa zawieszenia działalności są bezzasadne.

Nie stwierdzono również, aby organ I instancji dopuścił się ograniczenia praw należnych podatnikowi jako przedsiębiorcy. W ocenie tul. organu bezzasadny jest ponadto zarzut dotyczący naruszenia art. 14a § 1 w związku z art. 120, art. 216 § 2 i art. 217 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej poprzez nie udzielenie odpowiedzi w przedmiocie złożonego zapytania.

W wydanym postanowieniu organ I instancji stwierdził, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe i przedstawił stanowisko zgodne z obowiązującym w tym zakresie stanem prawnym. Wobec powyższego brak jest podstaw do odmiennego rozstrzygnięcia. W tym stanie orzeczono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30-tu dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl