PD-2/4111/415-0015/07 - Czy dla potrzeb prawidłowego rozliczenia dochodu uzyskiwanego z działalności kantorowej można do PKPiR wpisywać na koniec każdego miesiąca wartość rzeczywiście uzyskanego dochodu na poszczególnych operacjach kantorowych wynikającego z podsumowania elektronicznej ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 września 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni PD-2/4111/415-0015/07 Czy dla potrzeb prawidłowego rozliczenia dochodu uzyskiwanego z działalności kantorowej można do PKPiR wpisywać na koniec każdego miesiąca wartość rzeczywiście uzyskanego dochodu na poszczególnych operacjach kantorowych wynikającego z podsumowania elektronicznej ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 4 ust. 1 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ewidencjonowania w podatkowej księgi przychodów i rozchodów dochodu ze sprzedaży walut

stwierdzam, że

*

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży walut (prowadzenia kantoru). Dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Stosownie do zapisu § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz przepisów prawa dewizowego w kantorze prowadzona jest w wersji elektronicznej ewidencja wszystkich operacji powodujących zmianę stanu wartości dewizowych i waluty polskiej. Ewidencja ta spełnia wszelkie wymogi stawiane dla tego typu ewidencji przez przepisy prawa dewizowego i jest pod stałym nadzorem NBP. Z ewidencji tej wynika stan ilościowy i wartościowy zakupionej waluty, wartość sprzedaży walut oraz osiągnięta na tych operacjach marża ustalana na zasadzie pierwsze przyszło, pierwsze wyszło.

W związku z powyższym zwrócił się Pan z zapytaniem:

-

czy dla potrzeb prawidłowego rozliczenia dochodu uzyskiwanego z działalności kantorowej można do książki przychodów i rozchodów wpisywać na koniec każdego miesiąca wartość rzeczywiście uzyskanego dochodu na poszczególnych operacjach kantorowych wynikającego z podsumowania elektronicznej ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych?

Pana zdaniem, skoro podatnik zobowiązany jest do prowadzenia bardzo szczegółowej ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych, czyni to przy pomocy licencjonowanego i kontrolowanego przez NBP programu komputerowego, który pozwala na ustalenie rzeczywistego dochodu (straty) na dokonywanych w kantorze operacjach, to dochód (strata) ten może znaleźć się bezpośrednio w kolumnie 7 księgi przychodów i rozchodów z pominięciem zapisów, o których mówią objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Dla celów podatku dochodowego podatnik zobowiązany jest ustalić dochód lub stratę z prowadzonej działalności gospodarczej.

Dochodem z działalności gospodarczej u podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

W myśl art. 14 ust. 1 w/wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast kosztami uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do art. 24a ust. 1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy.

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, aby stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Punkt 7 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów mówi, iż kolumna 7 jest przeznaczona do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług. Podatnicy prowadzący działalność kantorową w kolumnie tej wpisują miesięczną kwotę przychodu (sprzedaży wartości dewizowych) wynikającą z ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych.

Natomiast z pkt 10 tych objaśnień wynika, że kolumna 10 jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Podatnicy prowadzący działalność kantorową w kolumnie tej wpisują miesięczną kwotę zakupionych wartości dewizowych, wynikającą z ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych.

W świetle powyższych przepisów przychodem z działalności w zakresie sprzedaży i kupna walut jest cała kwota uzyskana ze sprzedaży walut, a kosztem uzyskania cała kwota wydatkowana na ich zakup.

Reasumując - nie jest możliwe w księdze przychodów i rozchodów księgowanie na koniec każdego miesiąca wyłącznie dochodu wynikającego z elektronicznej ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych.

W związku z powyższym stanowisko Pana przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl