PD 15/06/04 - Czy opłata za korzystanie ze środowiska stanowi koszt uzyskania przychodu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 marca 2004 r. Izba Skarbowa we Wrocławiu PD 15/06/04 Czy opłata za korzystanie ze środowiska stanowi koszt uzyskania przychodu?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Miliczu, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), na pisemne zapytanie udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.

Obowiązek ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska określa ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.).

Opłaty uiszczane są - zgodnie z art. 273 ust. 1 ww. ustawy za:

1.

wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,

2.

wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,

3.

pobór wód,

4.

składowanie odpadów.

Podmioty, które są obowiązane do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska, ustalają je we własnym zakresie i wnoszą na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego.

Stawki przedmiotowych opłat określone zostały w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 marca 2003 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz. U. z 2003 r. Nr 55, poz. 477 z późn. zm.).

Opłata za korzystanie ze środowiska uiszczana zgodnie z zasadami określonymi w ww. ustawie nie jest opłatą sankcyjną.

W ustawie przewidziano również, że podmioty nie posiadające pozwoleń na wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów, pobór wód lub wprowadzenie ścieków do wód lub do ziemi lub bez wymaganej decyzji składują i magazynują odpady lub robią to w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym, ponoszą opłaty podwyższone.

Taka podwyższona opłata jest opłatą sankcyjną.

W aspekcie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie wszystkie opłaty z tytułu korzystania ze środowiska naturalnego stanowią koszty uzyskania przychodów.

Stosownie bowiem do art. 23 ust. 1 pkt 16 lit. a ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar, opłat i odszkodowań oraz odsetek od tych zobowiązań z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska.

Oznacza to, że są kosztami uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy dokonane opłaty za "normalne" korzystanie ze środowiska, obliczone zgodnie ze stawkami określonymi w Rozporządzeniu.

Nie stanowią natomiast kosztów uzyskania przychodów kwoty podwyższające opłaty, w związku z brakiem pozwolenia czy decyzji, o których mowa w art. 292-293 - ustawy Prawo ochrony środowiska. Nie są również kosztami uzyskania przychodów kary i opłaty określone w decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska wydanej w razie naruszenia warunków wcześniejszych decyzji lub w razie przekroczenia określonych w pozwoleniach norm.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl