PD-1/42180-36/07 - Zwrot dotacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Krakowie PD-1/42180-36/07 Zwrot dotacji.

"(...) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie potwierdza stanowisko organu I instancji wyrażone w zaskarżonym postanowieniu z dnia 13 sierpnia 2007 r. nr P02/423-99/07/67575 i stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, natomiast art. 17 ust. 1 pkt 21 powołanej ustawy mówi, że wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.

W związku z brzmieniem powołanych przepisów, otrzymana przez Spółkę dotacja (...) stanowiła dla Spółki przychód w dacie jego otrzymania (na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 przychód ten jednocześnie korzystał ze zwolnienia.

Jak mówi art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconych podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W związku z tym, iż w przypadku Spółki zakup komputerów wraz z oprogramowaniem sfinansowany został dotacją (...), odpisy amortyzacyjne z tego tytułu nie stanowiły dla Spółki kosztów uzyskania przychodów.

Istota sporu dotyczy kwalifikacji prawnej zwrotu przedmiotowej dotacji i dalszych konsekwencji w postaci odpisów amortyzacyjnych naliczanych od środków trwałych sfinansowanych z tego źródła. Jak wynika z powyższego, jeśli otrzymanie przez Spółkę dotacji nie miało wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, to - na mocy art. 7 ust. 3 ustawy - również zwrot przedmiotowej dotacji nie będzie wywoływał skutków podatkowych polegających na zmniejszeniu podstawy opodatkowania poprzez zaliczenie jej do kosztów uzyskania przychodów.

Jednocześnie organ I instancji słusznie zauważył, że zwrot dotacji na podstawie nakazu zapłaty (...) powoduje sytuację, że zakupiony przez Spółkę sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, został sfinansowany ze środków własnych Spółki. Powyższe skutkuje tym, że Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów sumę odpisów amortyzacyjnych, które wcześniej na mocy art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) w związku z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zostały wyłączone z kosztów podatkowych. Kosztami uzyskania przychodów będą także odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych, które pozostały w Spółce do dalszego użytkowania, a które ze względu na treść art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy nie mogły być wcześniej uznane za koszty uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe stwierdza się, że zarzuty Spółki (...) przedstawione w zażaleniu (...) na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie z dnia 13 sierpnia 2007 r. nr P02/42399/07/67575, nie zasługują na uwzględnienie. W przypadku zwrotu dotacji nie może mieć zastosowania przepis art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak stwierdzono powyżej w związku z tym, że otrzymanie przez Spółkę dotacji było obojętne podatkowo tzn. nie stanowiło dla Spółki przychodu, to również zwrot przedmiotowej dotacji nie będzie stanowił dla Spółki kosztów uzyskania przychodów. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/2/44-45