PD-1/4218/i-50/05 - Wysokość kapitału zakładowego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji w przypadku konwersji wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2006 r. Izba Skarbowa w Krakowie PD-1/4218/i-50/05 Wysokość kapitału zakładowego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji w przypadku konwersji wierzytelności.

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Spółki z dnia 9 grudnia 2005 r. na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 30 listopada 2005 r. Nr DP3/423-82/05/87253 uznające za nieprawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2005 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w sprawie ustalenia wysokości kapitału zakładowego dla potrzeb tzw. cienkiej kapitalizacji odmawia zmiany kwestionowanego postanowienia.

UZASADNIENIE

Strona zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie z zapytaniem w następującym stanie faktycznym:

Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego, w myśl której udziały zostaną objęte przez wspólnika za wkład pieniężny (gotówkowy). Wobec tego, że wspólnik posiadał względem Spółki wierzytelność z tytułu pożyczki oraz z tytułu odsetek od tej pożyczki, przedstawił ją do potrącenia z wierzytelności Spółki o zapłatę wartości udziałów. Obie strony wyraziły wolę potrącenia swych wzajemnych należności i na skutek konwersji wierzytelności (potrącenia umownego), doszło do umorzenia obu zobowiązań. Konkluzją czego jest stanowisko Spółki, iż obliczając wartość kapitału zakładowego dla potrzeb tzw. cienkiej kapitalizacji, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, trzeba uwzględnić również tę część kapitału, która została pokryta w drodze opisanego wyżej potrącenia.

Zdaniem Spółki art. 16 ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie, w jakim nie pozwala na uwzględnienie w wyliczeniu stosowanym dla potrzeb art. 16 ust. 1 pkt 60 "części kapitału, jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującym udziałowcom wobec spółki" nie znajduje w stanie faktycznym zastosowania, ponieważ zgodnie z treścią uchwały Zgromadzenia Wspólników, udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostały objęte za wkład pieniężny a nie za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności.

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 30 listopada 2005 r. Nr DP3/423-82/05/87253 Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego odmówił uznania za słuszne przedstawionego powyżej stanowiska Podatnika. Organ pierwszej instancji w treści cyt. powyżej postanowienia wskazał, że w przypadku ustalania wysokości kapitału zakładowego dla potrzeb tzw. cienkiej kapitalizacji nie uwzględnia się tej części kapitału, jaka nie została na kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi udziałowcom wobec tej spółki.

W zażaleniu z dnia 9 grudnia 2005 r. na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 30 listopada 2005 r. Nr DP3/423-82/05/87253 Spółka wniosła o zmianę zaskarżonego postanowienia i wydanie opinii uwzględniającej stanowisko wyrażone przez Podatnika w skierowanym przez Niego zapytaniu w przedmiotowej sprawie.

Spółka podtrzymała w zażaleniu stanowisko prezentowane uprzednio we wniosku z dnia 10 listopada 2005 r. i zarzuciła naruszenie:

przepisów prawa materialnego tj. art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz art. 16 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), poprzez przyjęcie, że potrącenie umowne wierzytelności wspólnika z wierzytelnością spółki wobec wspólnika z tytułu roszczenia o wkład do spółki na podwyższony kapitał zakładowy ma wpływ na ustalenie wysokości kapitału zakładowego na potrzeby przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Ponadto jako argumentację pomocniczą przywołała stanowisko w tej materii zajęte przez Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w (...). Stanowisko to nie może odnosić się do niniejszej sprawy gdyż dotyczy innego stanu faktycznego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po zapoznaniu się z materiałami zebranymi w sprawie oraz w wyniku przeanalizowania argumentów zawartych w zażaleniu Strony z dnia 9 grudnia 2005 r., w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych stwierdza, że stanowisko zawarte w ww. postanowieniu Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego jest prawidłowe. Powyższe wynika z następujących przyczyn:

W treści ww. zaskarżonego postanowienia Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego prawidłowo wskazano i zacytowano przepisy prawa decydujące o tym, iż na skutek konwersji wierzytelności (potrącenia umownego), obliczając wartość kapitału zakładowego dla potrzeb tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uwzględnia się tej części kapitału, która została pokryta w drodze powyższego potrącenia. Użyty zwrot "kapitał pokryty wierzytelnościami" należy odnieść nie do sposobu opisania wkładu w zamian, za który obejmowany jest udział, ale do sposobu wykonania zobowiązania do wniesienia wkładu określonego uprzednio we właściwych dokumentach jako pieniężny lub niepieniężny. Zatem dyspozycja przepisu art. 16 ust. 7 obejmuje zwrotem "kapitał pokryty wierzytelnościami" dwie konstrukcje prawne konwersji wierzytelności przysługującej wspólnikowi wobec spółki na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. Z jedną z nich mamy do czynienia wtedy gdy wspólnik wnosi wkład niepieniężny w postaci wierzytelności wobec spółki, która w konsekwencji ulega umorzeniu, z drugą natomiast mamy do czynienia wówczas gdy wspólnik zobowiązuje się wnieść wkład pieniężny, po czym wspólnik i spółka dokonują umownego potrącenia wierzytelności spółki o wniesienie wkładu z wierzytelnością wspólnika wobec spółki. Tak więc, bez względu na to, jak wyrażony był wkład, jeżeli w wykonaniu zobowiązania do jego wniesienia kapitał został pokryty wierzytelnością przysługującą wspólnikowi wobec spółki - także więc z wykorzystaniem konstrukcji potrącenia tej wierzytelności z wierzytelnością spółki do wspólnika o wkład - mamy do czynienia z "częścią kapitału, która została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi udziałowcom wobec tej spółki."

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji niniejszej decyzji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Stronie, jeżeli uzna, że decyzja ta jest niezgodna z prawem przysługuje prawo wniesienia skargi w dwóch egzemplarzach do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 -tu dni od daty jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl