PD-1/415-30/07 - Stawka amortyzacyjna dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 maja 2007 r. Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze PD-1/415-30/07 Stawka amortyzacyjna dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 12 lutego 2007 r. (data wpływu 26 lutego 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w części dot. zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług psychologiczno - psychoterapeutycznych m.in. w zakupionym w 2006 r. na rynku wtórnym lokalu mieszkalnym, który został 1 stycznia 2007 r. wpisany do ewidencji środków trwałych.

Na zakup tego mieszkania został zaciągnięty kredyt hipoteczny, od którego spłacane są odsetki.

Z przedłożonej umowy wynika, że kredyt został zaciągnięty na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

We wniosku zostało m.in. zawarte pytanie, czy można zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną w wysokości 10 %.

Według Pani stanowiska można zastosować taką stawkę amortyzacyjną.

Zgodnie z art. 22m ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odpisów amortyzacyjnych od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5%; przy ustalaniu wartości początkowej tych praw podatnicy mogą stosować zasadę określoną w art. 22g ust. 10, z tym że wówczas roczna stawka amortyzacyjna wynosi 1,5%.

Zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 3 lit. a) ww. ustawy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż dla budynków (lokali) i budowli, innych niż wymienione w pkt 4-10 lat, z wyjątkiem związanych z gruntem budynków handlowo - usługowych wymienionych w rodzaju 103 Klasyfikacji i innych budynków niemieszkalnych wymienionych w rodzaju 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem.

Roczna stawka amortyzacyjna w wysokości 10% nie ma zastosowania do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego tj. wartości niematerialnej i prawnej.

Zatem stanowisko Pani, iż można zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną w wysokości 10 % nie jest słuszne.

Powyższa interpretacja:

-

zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;

-

stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl