PD-06-2.GK.31100/6/09 - Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości korytarzy będących przedłużeniem klatek schodowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 listopada 2009 r. Urząd Miasta w Krakowie PD-06-2.GK.31100/6/09 Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości korytarzy będących przedłużeniem klatek schodowych.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA

Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2 września 2009 r. złożonego przez X z siedzibą w Krakowie przy ... o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego

postanawiam

uznać, że stanowisko Strony polegające na tym, że powierzchnia korytarzy będących przedłużeniem klatek schodowych nie stanowi podstawy do opodatkowania podatkiem od nieruchomości, uznać za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2009 r. do organu podatkowego wpłynął wniosek X z siedzibą w Krakowie o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r., o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.).

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, według którego w budynkach mieszkalnych Spółdzielni znajdują się piwnice lokatorskie (boksy) i prowadzące do nich korytarze, które stanowią przedłużenie klatki schodowej. Wydzielone boksy stanowią odrębną własność poszczególnych członków Spółdzielni (odrębnych podatników), natomiast korytarze stanowią część wspólną nieruchomości budynkowej. Wnioskodawca zwróci! się o pisemną indywidualną interpretację, czy korytarze w piwnicach będące przedłużeniem klatek schodowych mają wpływ na podstawę opodatkowania, czy opodatkowaniu podlegają tylko same piwnice znajdujące się w budynkach.

Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 1a ust. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) powierzchnię użytkową budynku lub jego części stanowią powierzchnie mierzone po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. W związku z tym, zdaniem Spółdzielni, jeżeli korytarze są częścią klatek schodowych to wówczas ich powierzchnia nie stanowi podstawy do opodatkowania.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają między innymi budynki i ich części. Podstawą opodatkowania dla budynków lub ich części stanowi według art. 4 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy ich powierzchnia użytkowa. Natomiast za powierzchnię użytkową budynku lub jego części, zgodnie z art. 1a ust. 5 ustawy należy rozumieć powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Ustawodawca wprost wyłącza z opodatkowania powierzchnię klatek schodowych. Ze względu na obowiązującą w prawie podatkowym zasadą, iż wszelkie uregulowania normatywne dotyczące ulg, zwolnień oraz wszelkich regulacji zmniejszających wysokość należnego podatku należy interpretować ściśle, nie można wyłączenia określonego w art. 4 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy rozszerzać o dodatkową kategorię nieznaną ustawie tj. o "korytarze będące przedłużeniem klatek schodowych". Dla celów podatku od nieruchomości z podstawy opodatkowania wyłączona została tylko i wyłącznie powierzchnia klatek schodowych. Podstawą opodatkowania korytarzy prowadzących do klatki schodowej powinna być zatem ich powierzchnia obliczona zgodnie z cytowanym wcześniej art. 1a ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Tym samym stanowisko X siedzibą w Krakowie wyrażone we wniosku z dnia 2 września 2009 r. należy uznać za nieprawidłowe.

Na indywidualną interpretację podatkową zgodnie z art. 14c § 3 Ordynacji podatkowej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, złożona za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, adres: Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków.

Skargę zgodnie z art. 52 § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wnosi się po uprzednim wezwaniu Prezydenta Miasta Krakowa do usunięcia naruszenia prawa, które powinno być złożone w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł dowiedzieć się o wydaniu niniejszej interpretacji.

Opublikowano: www.bip.krakow.pl