PD-01.3120.8.9.2013.GK - Opodatkowanie transformatorowej stacji kontenerowej podatkiem od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 czerwca 2013 r. Urząd Miasta w Krakowie PD-01.3120.8.9.2013.GK Opodatkowanie transformatorowej stacji kontenerowej podatkiem od nieruchomości.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA

Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 marca 2013 r. o udzielenie pisemnej indwidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego

uznaje, że stanowisko Wnioskodawcy polegające na tym że, transformatorowa stacja kontenerowa jest budynkiem, w świetle przedstawionego stanu faktycznego nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2013 r. do Prezydenta Miasta Krakowa wpłynął wniosek (...) w Krakowie o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny wedle którego, w lutym br. na terenie (...) w Krakowie został zakończona budowa kontenerowej stacji transformatorowej STKL-2T/b+d o powierzchni 21,71 m2.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się o dokonanie interpretacji ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych poprzez odpowiedź na pytanie czy stacja transformatorowa jest budynkiem czy budowlą.

Zdaniem Wnioskodawcy stacja transformatorowa jest trwale związana z gruntem, posadowiona na fundamencie, jest wydzielona z przestrzeni za pomocą przegród i jest zadaszona.

Zgodnie z art 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm., dalej - u.p.o.l.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 1 u.p.o.l. budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Natomiast budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem (art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l.).

Żeby obiekt budowlany mógł być nazwany budynkiem musi zatem spełniać wymogi wskazane w cytowanym wyżej przepisie. Jak podał Wnioskodawca transformatorowa stacja kontenerowa jest wydzielona z przestrzeni za pomocą przegród i jest zadaszona. Poza tym Wnioskodawca wskazał, ze stacja kontenerowa jest posadowiona na fundamencie, a przez to należy uznać ją za trwale związaną a gruntem. Do wniosku dołączono także rysunki techniczne, z których wynika, iż stacja kontenerowa jest elementem odrębnym od fundamentu a oba elementy mogą być niezależnie od siebie przenoszone.

Jak stwierdził Wojewódzki Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 25 listopada 2011 r. sygn. akt I SA/Lu 388/11 (LEX nr 1130110) wydanym w podobnej sprawie "nie można przyjąć, iż przez sam fakt posadowienia kontenera technicznego na fundamencie staje się on tym samym budynkiem. Kontener przymocowany do fundamentu jest bowiem związany tylko z nim, natomiast nie jest na trwałe związany z gruntem. Okoliczność ta wyklucza uznanie go za budynek, przez który rozumie się obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach - art. 1a ust. 1 pkt 1 u.p.o.l. w zw. z art. 3 pkt 2 p.b. Status kontenera jako budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. oraz obiektu budowlanego składającego się z części budowlanych oraz niebudowlanych (instalacje i urządzenia techniczne), nakazuje opodatkowanie go jako jednej budowli wraz z urządzeniami w nim się znajdującymi, gdyż składają się one na jeden obiekt budowlany i stanowią z nim całość techniczno-użytkową."

Podobne stanowisko zajął również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 19 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 709/10 (LEX nr 952430) gdzie stwierdził, iż nawet kontenery, będące tymczasowymi obiektami budowlanymi, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowle. Są one budowlą, skoro są zaliczane do obiektów budowlanych, chociaż mającą cechy tymczasowości.

Za uznaniem stacji transformatorowej za budowlę opowiedział się także Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 2 lutego 2010 r., sygn. akt II FSK 1025/08 (LEX nr 595683) gdzie zauważył, iż "sieci techniczne w tym sieci służące do przesyłania energii elektrycznej (sieci elektroenergetyczne), stanowią budowle. W skład tak rozumianej budowli jako całości użytkowo-technicznej wchodzą również urządzenia zapewniające stabilizację i przesyłanie energii w postaci stacji transformatorowych" oraz w wyroku z dnia 2 lutego 2010 r. sygn. akt II FSK 1292/08 (LEX nr 552123): "określeniu budowli, zawartym w u.p.o.l., ustawodawca szczególnie podkreśla jego funkcjonalność przez zapis o "możliwości użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem". W tym właśnie znaczeniu obiekt budowlany stacji transformatorowej jest budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od jej wartości".

Natomiast w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 lutego 2010 r., sygn. akt II FSK 1623/08 (LEX nr 576023) stwierdzono, że, jeżeli dany budynek wykracza poza jego ustawowo określone elementy, bo wypełniono go urządzeniami energetycznymi, kubaturowo zajmującymi jego przestrzeń w znacznym stopniu, to wówczas przestaje być budynkiem w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 1 u.p.o.l. Budynek taki staje się obiektem budowlanym funkcjonalnie tworzącym całość gospodarczą, ze wszystkimi cechami budowli.

W tym właśnie znaczeniu omawiany obiekt budowlany stacji transformatorowej jest budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l., podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od jej wartości."

Ze względu na przytoczone powyżej orzecznictwo sądów administracyjnych stanowisko przedstawione we wniosku polegające na tym, iż transformatorowa stacja kontenerowa powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jak od budynku nie jest prawidłowe. Opisana stacja powinna być opodatkowana jako budowla.

Na indywidualną interpretację podatkową zgodnie z art. 14c § 3 Ordynacji podatkowej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, złożona za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, adres: Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków, wniesiona po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację do usunięcia naruszenia prawa w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dnia od dnia wniesienia tego wezwania.

Opublikowano: www.bip.krakow.pl