PD-01.3120.8.8.2011.GK - Stawka podatku od nieruchomości dla części wspólnych w budynku mieszkalno-biurowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 czerwca 2011 r. Urząd Miasta w Krakowie PD-01.3120.8.8.2011.GK Stawka podatku od nieruchomości dla części wspólnych w budynku mieszkalno-biurowym.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA

Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6 kwietnia 2011 r. złożonego przez ... Spółka z o.o. z siedzibą w ... o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego

uznaję, że stanowisko Strony polegające na tym, że powierzchnia części wspólnych budynku mieszkalno biurowego w przypadku podatnika opłacającego podatek od nieruchomości od wyodrębnionych lokali mieszkalnych powinna być opodatkowana także według stawek jak dla budynków mieszkalnych, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2011 r. ... Spółka z o.o. z siedzibą w ... wniosła do Prezydenta Miasta Krakowa wniosek o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Postanowieniem z dnia 18 kwietnia 2011 r. (doręczonym w dniu 21 kwietnia 2011 r.) organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie braków wniosku poprzez opłacenie pełnomocnictwa oraz uzupełnienie stanu faktycznego wniosku, a w dniu 21 kwietnia 2011 r. braki zostały uzupełnione.

We wniosku z dnia 6 kwietnia 2011 r. Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny wedle którego, spółka ... jest właścicielem jedenastu lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 1.197,14 m2, znajdujących się w budynku mieszkalno-biurowym przy ul. Krakowie. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 3.203,07 m2 z czego powierzchnia mieszkań to 2.102 m2, a powierzchnia biur to 1.128,07 m2. Ponadto na całkowitą powierzchnię budynku składają się części wspólne (np. korytarze na kondygnacjach od "-1" do "6", maszynownia dźwigu osobowego, kotłownia, rowerownia).

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zadał pytanie wg. której stawki podatku od nieruchomości (dla lokali mieszkalnych czy lokali biurowych) spółka ... powinna uiszczać podatek od części wspólnych w opisanym budynku mieszkalno-biurowym w przypadającym na Spółkę udziale.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, zgodnie z którym uwzględniając dominującą w budynku funkcję mieszkalna oraz strukturę własności spółki (100% lokale mieszkalne) podatek od powierzchni części wspólnych powinien być obliczany z uwzględnieniem stawki jak dla budynków mieszkalnych.

Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku.

Natomiast według art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) cytowanej ustawy rada gminy określa w drodze uchwały wysokości stawki dla budynków mieszkalnych. W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik jest właścicielem lokali mieszkalnych niezajętych na prowadzenie działalności gospodarczej oraz określonych ułamkowo części stanowiących części wspólne. Lokale mieszkalne umiejscowione są w budynku, w którym wyodrębniono także lokale o innym niż mieszkalne przeznaczeniu (lokale biurowe), a które nie są własnością Podatnika. Z przepisu art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, iż celem tego uregulowania było łączne opodatkowanie wyodrębnionego w budynku lokalu wraz z przypadającą na ten lokal częścią powierzchni wspólnej budynku określonej ułamkowo jako stosunek powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku.

Skoro wolą ustawodawcy było łączne opodatkowanie wskazanych powierzchni należy przyjąć, że w przedstawionym stanie faktycznym część powierzchni wspólnej przypadająca na każdy z lokali mieszkalnych niezajętych na prowadzenie działalności gospodarczej będących własnością Podatnika powinna być opodatkowana według stawki jak dla budynków mieszkalnych lub ich części. W ustawie nie zawarto żadnych wyłączeń w tym zakresie, nie znalazły się tam także normy szczegółowo regulujące w odrębny sposób przedstawione kwestie. W takim przypadku należy uznać, iż zastosowanie mają ogólne zasady stosowania poszczególnych stawek.

Stanowisko Wnioskodawcy zaprezentowane we wniosku należy zatem uznać za prawidłowe.

Na indywidualną interpretację podatkową zgodnie z art. 14c § 3 Ordynacji podatkowej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, złożona za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, adres: Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków, wniesiona po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację do usunięcia naruszenia prawa w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej., wydaniu. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dnia od dnia wniesienia tego wezwania.

Opublikowano: www.bip.krakow.pl