PD-01.3120.8.2.2013.GK - Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości linii średniego napięcia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 kwietnia 2013 r. Urząd Miasta w Krakowie PD-01.3120.8.2.2013.GK Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości linii średniego napięcia.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA

Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16 stycznia 2013 r. o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnionego w dniu 1 marca 2013 r.

uznaję, że stanowisko Wnioskodawcy polegające na tym, że opisana we wniosku linia średniego napięcia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako nie będąca własnością Wnioskodawcy w świetle przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2013 r. do Prezydenta Miasta Krakowa wpłynął wniosek (...) w Krakowie o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od nieruchomości. Ze względu na braki formalne pisma, Wnioskodawca został wezwany do ich uzupełnienia. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 14 marca 2013 r. (16 marca 2013 r. - data wpływu do organu podatkowego).

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny wedle którego, przez działkę będącą jej własnością przebiega linia podziemna średniego napięcia 15kV. Linia ta została wybudowana w miejsce istniejącej poprzednio linii napowietrznej średniego napięcia biegnącej nad działką będącą własnością Spółki. Jak podaje Wnioskodawca linia ta nie jest Jej własnością, a budowla ta została wykonana z powodu kolizji w procesie inwestycyjnym na zakupionej działce.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z tym, iż Spółka nie czerpie z tytułu zrealizowanej inwestycji bezpośrednich korzyści, a linia ta jest własnością firmy realizującej przesył energii elektrycznej Wnioskodawca nie powinien być obciążany kosztem podatku od budowli.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm. - dalej: u.p.o.l.) opodatkowaniu: podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części ' związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podatnikami podatku od "nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki. organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

1)

właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3;

2)

posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;

3)

użytkownikami wieczystymi gruntów;

4)

posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:

a)

wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,

b)

jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem ust. 2.

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów wprost wskazano, że linia podziemna wysokiego napięcia jest budowlą.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. podstawę opodatkowania dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, (z zastrzeżeniem wskazanych przepisów) stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Wnioskodawca podał, iż budowla linii wysokiego napięcia jest własnością innej spółki zajmującej się dostarczaniem energii elektrycznej do zakładu Wnioskodawcy. Jak podano powyżej co do zasady podatnikiem podatku od nieruchomości jest właściciel budowli. Wyjątek od tej zasady przewidziano w ust. 3 art. 3 u.p.o.l. tj. w sytuacji gdy przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym. Wtedy obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu samoistnym. Jednak ze stanu faktycznego wynika, że właścicielem linii wysokiego napięcia jest ewidentnie spółka zajmująca się dostarczaniem energii elektrycznej. Skoro właścicielem przedmiotowej budowli jest inny podmiot, Wnioskodawca nie powinien uiszczać od tego przedmiotu opodatkowania podatku od nieruchomości. W tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Na indywidualną interpretację podatkową zgodnie z art. 14c § 3 Ordynacji podatkowej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, złożona za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, adres: Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków, wniesiona po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację do usunięcia naruszenia prawa w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dnia od dnia wniesienia tego wezwania.

Opublikowano: www.bip.krakow.pl