PD-005U-711/04 IJ - Moment ustalenia różnic kursowych przy odnawialnym kredycie dewizowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 grudnia 2004 r. Izba Skarbowa w Warszawie PD-005U-711/04 IJ Moment ustalenia różnic kursowych przy odnawialnym kredycie dewizowym

Pytanie podatnika

Wnioskodawca w dniu 10 września 2002 r. zawarł umowę kredytową w formie odnawialnej linii kredytowej. Kredyt został udzielony z przeznaczeniem na sfinansowanie płatności zagranicznych związanych z importem. Spłaty kredytu następują częściowo, po otrzymaniu wpływów w złotych od krajowego nabywcy towarów po przeliczeniu po kursie sprzedaży Banku Gospodarstwa Krajowego i podwyższają saldo wolne do wykorzystania. Spółka ma wątpliwości w którym momencie powinny być naliczone różnice kursowe. Zdaniem podmiotu różnice kursowe powinny być naliczone po spłacie kredytu i zakończeniu umowy kredytowej.

Dyrektor Izby Skarbowej po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym w zapytaniu stwierdza, że stanowisko podatnika jest błędne.

Zarachowanie różnic kursowych jest możliwe w momencie spłaty raty kredytowej, zatem różnice kursowe ustala się i uwzględnia w księgach w momencie spłaty poszczególnych rat kredytu. Wynika to z przepisów art. 12 ust. 2a i art. 15 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określających przychody i koszty z "tytułu różnic kursowych od wartości pieniężnych w walutach obcych". Tak więc wielkość różnic kursowych będzie wynikała z różnicy między kursem kupna takiej waluty na dzień otrzymania kredytu w tej walucie, a kursem sprzedaży tej waluty na dzień jego spłaty, stosowanych przez bank krajowy, w którym podatnik posiada rachunek dewizowy. Potwierdzeniem powyższego jest pismo z dnia 25 maja 1995 r. PO 3-IP-722-329/95 w którym Ministerstwo Finansów zajęło następujące stanowisko: "Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych różnice kursowe powstają zarówno przy przychodach jak i wydatkach (kosztach) jedynie wówczas, gdy występują różnice kursy walut między dniem uzyskania przychodu i jego faktycznego otrzymania lub w przypadku wydatków (kosztów) dniem ich zarachowania i dniem faktycznej zapłaty. Powyższa zasada ma również zastosowanie do różnic kursowych powstałych przy korzystaniu z kredytów dewizowych. Różnice takie powstają, jeżeli występują różne kursy walut między dniem zaciągnięcia kredytu a dniem jego faktycznej spłaty. Jeżeli w wyniku uruchomienia nowego kredytu dewizowego na kolejny okres obrachunkowy nastąpiło rozliczenie kredytu zaciągniętego uprzednio - to dniem spłaty kredytu jest dzień tego rozliczenia potwierdzony wyciągiem bankowym. Sposób rozliczania omawianych różnic kursowych zależy od rodzaju zaciągniętego kredytu dewizowego. Jeżeli jest to kredyt zaciągnięty na cele inwestycyjne - to zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnice kursowe występujące w okresie realizacji inwestycji nie są kosztem uzyskania przychodów, lecz zwiększają wartość inwestycji. Kosztem uzyskania przychodów są natomiast różnice kursowe od kredytu zaciągniętego na cele inwestycyjne - występujące już po zakończeniu inwestycji oraz różnice kursowe od kredytu kupieckiego".

Przyjęcie powyższego stanowiska powoduje, że ujemne różnice kursowe od pożyczek i kredytów dewizowych zaciągniętych na działalność gospodarczą, na dzień ich spłaty są kosztem uzyskania przychodów /tzn. iż są to wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów/. Konsekwentnie należy przyjąć, że dodatnie różnice kursowe od takich kredytów na dzień ich spłaty będą z kolei przychodem podmiotu spłacającego taką pożyczkę lub kredyt.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl