PD-005U-689/04/EJ/4119/ - Koszty uzyskania przychodów - składki na polisy „życie plus”, oraz „senior” w Towarzystwie Ubezpieczeniowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 października 2004 r. Izba Skarbowa w Warszawie PD-005U-689/04/EJ/4119/ Koszty uzyskania przychodów - składki na polisy „życie plus”, oraz „senior” w Towarzystwie Ubezpieczeniowym

Pytanie podatnika

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Bank finansując pracownikom składki polis "życie plus", oraz "senior" w Towarzystwie Ubezpieczeniowym - przyjmuje, iż stanowią one koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wspomniane umowy zostały zawarte w 1997 r. i w 2000 r.

Odnosząc się do problemu należy stwierdzić, iż stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 5, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powołany przepis jest podstawą do zaliczania do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych przez podatników na rzecz pracowników jeżeli wydatki są ponoszone w celu uzyskania przychodów i nie są wymienione w art. 16 ust. 1.

Należy jednak mieć na uwadze treść art. 16 ust. 1 pkt 59 w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem za koszty uzyskania przychodów uważa się składki opłacone przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, jeżeli dotyczą grup ryzyka: 1, 3, 5 działu I oraz grup działu II wymienionych w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej (w tym również ubezpieczeń na życie), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza: wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągnięcia zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Załączone do pisma Banku przykładowe umowy nie wyszczególniają żadnych warunków ubezpieczenia. Brak tych informacji uniemożliwia dokonanie jednoznacznej oceny, czy spełniają one wymagania określone w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy są objęte pracowniczym programem emerytalnym w rozumieniu art. 22 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 932 z późn. zm.). Spełnienie wymienionych powyżej przesłanek uprawnia do zaliczenia opłaconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie do kosztów podatkowych.

W przypadku, gdy jednak umowy te nie spełniają w/w wymagań, należy uznać, że nie mogą być zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl