PD-005-6/07 - Wydatki poniesione na zakwaterowanie i wyżywienie pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 września 2007 r. Urząd Skarbowy w Pińczowie PD-005-6/07 Wydatki poniesione na zakwaterowanie i wyżywienie pracowników.

"(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że (...) prowadzi firmę budowlaną z siedzibą we (...) natomiast prace są wykonywane na terenie całego kraju. Ze względu na znaczną odległość dzielącą pracowników od siedziby firmy do miejsca wykonywania prac budowlanych pracodawca zapewnia pracownikom zakwaterowanie i wyżywienie.

(...) Koszty zakwaterowania i wyżywienia pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w oparciu o ogólne zasady zaliczania wydatków do kosztów dla celów podatkowych, wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem istnienia związku ponoszonych wydatków z uzyskiwanymi przychodami.

Zgodnie z art. 77 Kodeksu pracy § 1 pracownikowi wykonującemu polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

(...) Nieodpłatne udostępnienie pracownikowi lokalu mieszkalnego stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy w oparciu o art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przepisu tego wynika, że przychodem ze stosunku pracy są m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy, wolna od podatku dochodowego jest wyłącznie wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników w:

-

kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł,

-

hotelach pracowniczych - w całości bez limitu.

(...) Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach regulujących wysokość należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Przepisami o których mowa w powołanym artykule są przepisy dwóch rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku:

-

w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (...),

-

w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (...).

(...) Wypłacone świadczenia związane z wyżywieniem, które nie wynikają z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym uważane są za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy.

(...) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie informuje, że wydatki poniesione na zakwaterowanie i wyżywienie pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów (podkreśl. red.), natomiast wypłacone pracownikom świadczenia stanowią przychód dla pracownika w świetle artykułu 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże wolne od podatku dochodowego są przychody w tej części, które podatnik otrzymuje od pracodawcy zgodnie z przepisami wymienionymi w art. 21 ust. 1 w pkt 11b, pkt 16 i pkt 19 ww. ustawy. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/31-32