PBI-2/4117/IN-8/PUSŁ-G/06/MM - Prawo do opodatkowania stawką liniową

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PBI-2/4117/IN-8/PUSŁ-G/06/MM Prawo do opodatkowania stawką liniową

Pytanie podatnika

Czy wspólnicy spółki jawnej, będący jednocześnie zatrudnionymi na umowę o pracę członkami zarządu sp. z o.o., mają możliwość wyboru opodatkowania dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej na zasadach określonych w art. 30c updof?

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 06.03.2006 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna Nr I-415/03/06 z dnia 23.02.2006 r., zmienia ww. postanowienie.

Od niniejszej decyzji przysługuje, na podstawie art. 220, art. 221, art. 223 § 1, § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

W dniu 11.01.2006 r. wystąpił Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z wnioskiem o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwanych przez wspólników spółki jawnej stawką liniową w wysokości 19%. Wątpliwości Pana powstały na tle następującego stanu faktycznego:

Jest Pan jednym z dwóch współwłaścicieli spółki jawnej "X". Jednocześnie Pan oraz Pana wspólnik jesteście członkami zarządu spółki "Y" sp. z o.o., zatrudnionymi na umowę o pracę - Pan jako v-ce Prezes Zarządu, a Pana wspólnik jako Prezes zarządu spółki z o.o. Obie spółki są producentami różnego rodzaju przędzy. W ramach umowy o pracę Pan oraz wspólnik jesteście zobowiązani do:

- reprezentowania spółki na zewnątrz,

- podpisywania umów w imieniu spółki,

- zwoływania posiedzeń Zarządu i Zgromadzeń spółki,

- sporządzania sprawozdań z działalności Zarządu,

- zatwierdzania sprawozdań finansowych,

- kierowania i nadzorowania działalnością spółki,

a zatem, jak podkreślił Pan w piśmie z dnia 11 stycznia 2006 r., wykonuje Pan w spółce z o.o. czynności menadżerskie.

W złożonym wniosku wyjaśnia Pan, iż podstawowym surowcem w obu firmach jest przędza, ale najczęściej o innych parametrach. Ponadto, każda ze spółek używa odmiennego parku maszynowego. Dodatkowo, spółka jawna świadczy na rzecz spółki z o.o. usługi dzierżawy pomieszczeń, których jest właścicielem, a także okazjonalnie sprzedaje surowce, które są jej zbędne. Pana zdaniem przychody Pana jako wspólnika spółki jawnej osiągane z usług świadczonych na rzecz pracodawcy, tj. spółki z o.o. nie odpowiadają czynnościom jakie Pan i Pana wspólnik wykonujecie w ramach umowy o pracę jako prezesi spółki z o.o. Wobec czego - w Pana ocenie - dochody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej w ramach spółki jawnej mogą być opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według liniowej 19% stawki podatku dochodowego.

Organ podatkowy pierwszej instancji nie podzielił Pana stanowiska i w postanowieniu z dnia 23.02.2006 r. Nr I-415/04/06 stwierdził, iż wykonując obowiązki prowadzenia spraw spółki z o.o. jako członek zarządu ma Pan wpływ na wybór podmiotów, z którymi spółka zawiera umowy najmu lub dzierżawy oraz na dobór kontrahentów. Zatem zakres czynności prezesa spółki ma związek z czynnościami produkcji i sprzedaży przędzy oraz z usługami wynajmu pomieszczeń, bowiem jako jeden z prezesów decyduje Pan o całokształcie działalności spółki z o.o. W związku z powyższym w świetle przepisów art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągane przez Pana z pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej nie mogą być opodatkowane w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według liniowej 19 procentowej stawki podatku dochodowego.

Postanowienie to zostało odebrane w dniu 4.03.2006 r.

Nie zgadzając się z powyższym, w dniu 06.03.2006 r. - za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna - złożył Pan zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi. Nie zgadza się Pan ze stanowiskiem wyrażonym w postanowieniu, iż czynności wykonywane w ramach umowy o pracę, pełniąc funkcję v-ce prezesa zarządu w spółce z o.o., pokrywają się z czynnościami wykonywanymi przez wspólnika spółki jawnej. Jedynie wykonywanie przez spółkę jawną usług menedżerskich pozbawiłoby możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

Uznaje Pan za błędne i sprzeczne z wykładnią językową stanowisko, iż wpływ na wybór kontrahenta, jaki mógłby mieć prezes zarządu czy też jego zastępca, jest tożsamy z wykonywaniem czynności, o których mowa w przepisach art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodaje Pan również, że z uwagi na regulacje zawarte w przepisach art. 209-211 Kodeksu spółek handlowych, wpływ członka zarządu na decyzje, w których drugą stroną jest spółka jawna, jest ograniczony, a umowy ze strony spółki z o.o. podpisuje nie członek zarządu lecz pełnomocnik wybrany na zgromadzeniu wspólników.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zauważa, co następuje:

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy. Przepis art. 30c ww. ustawy stanowi, iż podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników o których mowa w art. 9a ust. 2 z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym przepisem możliwości wyboru sposobu opodatkowania według stawki 19% zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy. Zatem cytowany przepis art. 9a ust. 3 ww. ustawy nie ogranicza możliwości wyłączenia z opodatkowania podatkiem liniowym w sytuacji, w której zakres działalności pracodawcy jest tożsamy z zakresem działalności gospodarczej byłego pracownika.

W przedmiotowym stanie faktycznym faktem bezspornym jest, że jako wspólnik spółki jawnej uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług (dzierżawa pomieszczeń) na rzecz spółki z o.o., z którą wiąże Pana stosunek pracy (v-ce prezes zarządu spółki z o.o.). Zatem istotą problemu jest ustalenie, czy świadczone w ramach działalności gospodarczej usługi wykonywane na rzecz obecnego pracodawcy odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.

Do pisma z dnia 17.01.2006 r., będącego uzupełnieniem złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji, dołączony został zakres obowiązków członków zarządu spółki "MISTRAL-ELAST" Sp. z o.o., z którego wynika, iż w ramach pełnienia funkcji v-ce prezesa na umowę o pracę wykonywał Pan następujące czynności:

1) Podejmowanie decyzji w sprawach nie zastrzeżonych dla Zgromadzenia Wspólników,

2) Samodzielne lub łączne reprezentowanie Spółki na zewnątrz,

3) Ustanawianie pełnomocników i prokurentów z wyjątkiem sytuacji wymienionych w art. 242 Kodeksu handlowego,

4) Samodzielne lub łączne składanie oświadczeń w imieniu Spółki,

5) Zwoływanie zgromadzeń Wspólników,

6) Zgłoszenia do rejestru handlowego,

7) Sporządzanie sprawozdań finansowych, a także z działalności Zarządu oraz ich przedkładanie na Zgromadzeniu Wspólników,

8) Wykonywanie innych czynności zarządczych, wcześniej nie wymienionych, wynikających z Kodeksu spółek handlowych,

9) Przestrzeganie obowiązków wynikających z Kodeksu spółek handlowych w szczególności w razie sprzeczności interesów Spółki z osobistymi interesami członka Zarządu należy wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw.

Powyższe obowiązki wynikają z roli zarządu jaką pełni w spółce bowiem w myśl przepisów art. 201 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

Natomiast przedmiotem działalności spółki jawnej, której jest Pan współwłaścicielem jest: produkcja przędzy skręcanej. Dodatkowo spółka jawna świadczy na rzecz spółki z o.o. usługi dzierżawy pomieszczeń, których jest właścicielem i które są jej środkami trwałymi oraz okazjonalnie sprzedaje tej spółce zbędne surowce. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika również, iż spółka jawna w przyszłości może też świadczyć usługi jako podwykonawca, ale dotychczas nie miało to miejsca.

Z treści złożonego przez Pana wniosku o interpretację wynika, iż świadczone przez Pana usługi (dzierżawy pomieszczeń) w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz spółki z o.o. nie odpowiadają czynnościom związanym z pełnieniem funkcji v-ce prezesa zarządu spółki z o.o. i nie wchodzą do zakresu obowiązków wynikających z umowy o pracę.

Zatem, jeśli nie uzyskuje Pan z prowadzonej działalności gospodarczej przychodu ze świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonuje Pan w ramach stosunku pracy w spółce z o.o., nie traci Pan prawa do opodatkowania podatkiem liniowym wg stawki 19%.

Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie podziela stanowiska Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, iż czynności wykonywane przez Pana jako wspólnika spółki jawnej odpowiadają czynnościom wykonywany w ramach stosunku pracy, a zatem w konsekwencji może Pan skorzystać z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej stawką 19%, na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl