PBD/4218-005-7/06 - Należny podatek od towarów i usług z tytułu eksportu a koszty uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 października 2006 r. Izba Skarbowa w Olsztynie PBD/4218-005-7/06 Należny podatek od towarów i usług z tytułu eksportu a koszty uzyskania przychodu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 01.08.2006 r., znak US.PD/423-16/WC/06, w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku należnego od towarów i usług z tytułu eksportu towarów,

odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem organ I instancji udzielił pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki podatku należnego od towarów i usług z tytułu eksportu towarów. Dokonując rozstrzygnięcia, Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko Strony, zawarte we wniosku, za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu organ podatkowy, powołując się na przepisy art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stwierdził, iż nie mają one zastosowania w przedmiotowej sprawie, zatem należny podatek od towarów i usług, dotyczący eksportu towarów, nie stanowi kosztów uzyskania przychodów Spółki.

W złożonym zażaleniu Strona nie zgadza się z interpretacją zawartą w zaskarżonym postanowieniu. Spółka oczekiwała odpowiedzi, która zawierałaby zasadę liczenia VAT należnego od eksportu. W ocenie "S." Sp. z o.o. w przypadku eksportu towarów z kwoty przysługującej dostawcy od nabywcy "wydzielany" jest należny podatek od towarów i usług. Podatek ten pomniejsza przychód podatnika, a zatem ma wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. W tym przypadku Strona może zgodzić się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego, zgodnie z którym podatek VAT należny od eksportu towarów nie jest kosztem podatkowym. Jeżeli natomiast cena sprzedaży jest wartością netto, to zdaniem Spółki podatek VAT należny winien stanowić koszt uzyskania przychodu.

W opinii podatnika logika obowiązujących przepisów podatkowych stanowi, że wszystkie wydatki związane z działalnością gospodarczą i poniesione w celu osiągnięcia przychodu są kosztem podatkowym.

Strona wniosła o ponowną interpretację, dotyczącą rozliczeń podatku VAT należnego z tytułu eksportu zarówno co do metody liczenia tego podatku, jak również co do możliwości zaliczenia podatku VAT należnego do kosztów uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej, uznając powyższe za żądanie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedstawionym wyżej zakresie, pismem z dnia 01.09.2006 r., znak PBD/052-12/06, przekazał Naczelnikowi Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego kopię zażalenia "S." Sp. z o.o. w celu rozpatrzenia ww. wniosku, zawartego w przedmiotowym zażaleniu, przez właściwy organ podatkowy.

Pismem z dnia 09.08.2006 r., skierowanym do Ministerstwa Finansów, Spółka wyraziła swoją wątpliwość co do prawidłowości interpretacji, zawartej w postanowieniu Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 01.08.2006 r., znak US.PD/423-16/WC/06, wydanym w przedmiotowej sprawie. Ministerstwo Finansów, stosownie do art. 170 § 1 Ordynacji podatkowej, przekazało ww. pismo Dyrektorowi Izby Skarbowej do załatwienia zgodnie z właściwością. Wobec powyższego niniejsze pismo traktowane jest jako uzupełnienie, złożonego przez "S." Sp. z o.o., zażalenia na ww. postanowienie organu I instancji.

W powyższym piśmie Strona, powtarzając zarzuty zawarte w zażaleniu, stwierdziła, iż interpretacja prawa podatkowego, jakiej dokonał organ podatkowy, jest niekorzystna dla prowadzenia eksportu towarów poza kraje członkowskie Unii Europejskiej i z punktu widzenia ekonomii przedsiębiorstwa zmusza do rezygnacji z tego eksportu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, rozpatrując przedmiotowe zażalenie, stwierdza, co następuje:

"S." Sp. z o.o. dokonuje sprzedaży towarów na eksport. Aby uznać ww. sprzedaż za opodatkowaną stawką VAT 0%, podatnik, jako sprzedawca, winien posiadać potwierdzone przez urząd celny dokumenty stwierdzające opuszczenie towarów poza obszar Unii Europejskiej (SAD). Powyższe dokumenty winni odsyłać Stronie odbiorcy sprzedanego towaru. Jednakże nie wszyscy kontrahenci spełniają ten wymóg. Spółka natomiast nie może mieć żadnego wpływu na odesłanie wymaganych dokumentów przez odbiorcę z Chin, Rosji, USA, Kanady czy Kazachstanu. Skutkiem braku odpowiedniego udokumentowania wywozu towarów za granicę, uzyskany obrót Spółka zobowiązana jest opodatkować podatkiem VAT wg stawki krajowej, tj. 22%. W opinii Strony wyliczony po dokonaniu sprzedaży towarów podatek VAT należny, w celu zapewnienia rentowności eksportu, winien stanowić koszt uzyskania przychodów sprzedawcy.

Organ odwoławczy nie podziela poglądu podatnika w niniejszej kwestii. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.) cenę stanowi wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Podstawą opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług (VAT), w ujęciu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarowi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatku od towarów i usług nie uważa się za koszt podatkowy.

Zgodnie z przytoczonym przepisem, wyjątek od tej zasady, odnośnie podatku VAT należnego, występuje w przypadku:

* importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku do nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,

* przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami.

Dlatego też, podtrzymując stanowisko Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego, wyrażone w przedmiotowej sprawie, tut. organ stwierdza, że ww. przypadki nie mają zastosowania w rozliczeniu podatku VAT należnego od eksportu, dokonywanego przez "S." Sp. z o.o. Powyższe nakazuje twierdzić, iż podatku VAT należnego, dotyczącego eksportu towarów, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Należny podatek od towarów i usług, stosownie do przepisów art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie jest również zaliczany do przychodów podatkowych.

W zakresie ustalenia podstawy opodatkowania należnym podatkiem VAT przedmiotowego eksportu towarów, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, jako organ właściwy do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w dniu 06.10.2006 r. wydał postanowienie, znak US.PPM/443-49/MS/06, które będzie podlegało odrębnej weryfikacji, zgodnie z obowiązującą procedurą.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie orzekł, jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna. Podlega jednak zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie przy ul. E. Plater 1. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 30 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl