PBB3-415/690/2004 - Świadczenia rzeczowe dla pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 czerwca 2004 r. Urząd Skarbowy w Mikołowie PBB3-415/690/2004 Świadczenia rzeczowe dla pracowników.

Pytanie podatnika

Czy zorganizowaną przez pracodawcę wycieczkę w góry dla pracowników i emerytów - byłych pracowników zakładu, można traktować jako świadczenie rzeczowe?

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 cytowanej ustawy wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych? do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł. Natomiast na mocy pkt 67 tego samego artykułu nie podlega opodatkowaniu wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

W przypadku zorganizowania przez pracodawcę wycieczki dla pracowników i emerytów nie można z góry założyć, że mamy do czynienia ze świadczeniem w naturze albo innym nieodpłatnym świadczeniem. Organizacja wycieczki może polegać na wykupieniu przez pracodawcę usługi turystycznej w postaci wycieczki bądź też na zorganizowaniu dla pracowników wyjazdu na przygotowaną przez pracodawcę imprezę turystyczną, sportową czy kulturalną.

W pierwszym przypadku, nie mamy do czynienia ze świadczeniem rzeczowym? przedmiotem świadczenia jest usługa, a nie rzecz. Pracownicy i emeryci nie uzyskują świadczenia rzeczowego ani nie otrzymują ekwiwalentu pieniężnego w zamian takiego świadczenia. Mają natomiast prawo do skorzystania z usługi turystycznej zakupionej przez pracodawcę? to znaczy uczestniczenia w wycieczce bez ponoszenia kosztów zakupu takiej usługi. W takim przypadku przychód pracownika lub emeryta ustala się według ceny zakupu usługi (art. 11 ust. 2a pkt 2 UPDOF). Nie korzysta on ze zwolnienia od podatku npdst. art. 21 ust. 1 pkt 38 i 67 UPDOF.

Natomiast w drugim przypadku, zorganizowanie przez pracodawcę dla pracowników imprezy (np. grzybobrania, zawodów sportowych) i zakup dla nich żywności (ciasta, owoców, napoi) stanowi świadczenie rzeczowe. Wartość tego świadczenia stanowi przychód pracownika lub emeryta. Jeśli przychód z tego tytułu można przypisać określonej osobie, będzie on podlegał zwolnieniu npdst. art. 21 ust. 1 pkt 38 lub 67 UPDOF. Jeśli natomiast impreza zorganizowana w ten sposób była dostępna dla nieograniczonej liczby pracowników lub emerytów i przychodu z tego tytułu nie można przypisać konkretnej osobie, wówczas świadczenie to będzie obojętne podatkowo.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl