PBB3-077/339/03 - Możliwość zachowania ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn w przypadku niespełnienia ustawowych warunków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 października 2003 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PBB3-077/339/03 Możliwość zachowania ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn w przypadku niespełnienia ustawowych warunków.

W związku z pani zapytaniem z daty wpływu 4 września 2003 r. dotyczącym interpretacji przepisów podatkowych w zakresie podatku od spadków i darowizn, na które Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej udzielił odpowiedzi pismem nr PM -436/3/2003 z dnia 23 września 2003 r. - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) zmienia odpowiedź w sposób następujący:

Dla skorzystania z ulgi mieszkaniowej określonej w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: z 1997 r. Dz. U. Nr 16, poz. 89, z późn. zm.) koniecznym jest spełnienie warunku zamieszkiwania w nabytym lokalu (art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy) lub w przypadku konieczności zmiany warunków mieszkaniowych o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy nabycie innego lokalu nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia nabytego w drodze darowizny mieszkania. Zasadniczym celem ustawodawcy jest zwolnienie bliskich spadkodawcy lub darczyńcy od obciążeń podatkowych gdy nie dysponują mieszkaniem czy domem i będą mieszkać w uzyskanym lokalu przez 5 lat. Wyjątkiem w ramach ulgi mieszkaniowej, pozwalającym na jej zachowanie jest uzasadniona konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, co oznacza, sytuację wyjątkową, której ważkość uzasadnia odstępstwo ze strony ustawodawcy od wymogu spełnienia do końca przesłanki z art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy (chodzi o zamieszkiwanie w darowanym lokalu przez 5 lat), pozwalającej na skorzystanie z ulgi podatkowej przewidzianej w art. 16 ust. 1 ustawy.

Dla spełnienia tej przesłanki nie wystarcza więc zwykła potrzeba zmiany warunków mieszkaniowych (wyrok NSA sygn. akt I SA/WR 1980/96).

W przedmiotowej sprawie zaprezentowany w piśmie z dnia 3 września 2003 r. stan faktyczny nie pozwala uznać, iż sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie przed upływem 5 lat od jego nabycia, a następnie przeznaczenie pieniędzy z jego sprzedaży na zakup mieszkania, nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia nabytego w darowiźnie mieszkania, w budynku w którym będzie mieszkać matka osoby obdarowanej za uzasadniony koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych obdarowanej o których mowa w art. 16 ust. 7 w/w ustawy. W dniu otrzymania w darowiźnie mieszkania własnościowego i złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zastosowania ulgi z art. 16 w/w ustawy obdarowana była osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, nie posiadała środków do samodzielnego życia, studiowała i nie pracowała i w tym zakresie warunki obdarowanej nie uległy zmianie. Zmianie uległa sytuacja życiowa darczyńcy, która jednak nie ma wpływu na prawo do ulgi mieszkaniowej obdarowanej.

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl