PB7/033-0337-831/05/HM - Opodatkowanie dochodów uzyskanych z zagranicy przez nierezydenta z tytułu pracy wykonywanej w Polsce.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 2005 r. Ministerstwo Finansów PB7/033-0337-831/05/HM Opodatkowanie dochodów uzyskanych z zagranicy przez nierezydenta z tytułu pracy wykonywanej w Polsce.

Odpowiadając na przekazane w piśmie z dnia 12 maja 2005 r. zapytanie dotyczące opodatkowania dochodów uzyskanych z zagranicy przez nierezydenta z tytułu pracy wykonywanej w Polsce, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Z przedstawionych materiałów wynika, że osoba mająca miejsce zamieszkania w Kanadzie, oddelegowana przez spółkę kanadyjską do pracy w Polsce, wykonuje w Polsce na rzecz spółki kanadyjskiej prace o charakterze doradczym, w ramach łączącego ją z tą spółką stosunku pracy.

Z żadną firmą polską nie łączy tej osoby stosunek pracy ani nie świadczy ona żadnych czynności na rzecz spółki polskiej. Jak wynika z materiałów, przebywa ona w Polsce dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym.

Wyjaśnienia wymaga, czy wynagrodzenia tej osoby należy opodatkować podatkiem zryczałtowanym, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), czy też na zasadach ogólnych, według stawki podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy.

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów uzyskanych ze stosunku pracy lub stosunku służbowego, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dochody ze stosunku pracy i stosunku służbowego są opodatkowane na zasadach określonych odrębnie - art. 31-39 ustawy - dla dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem polskiego płatnika (dotyczy to także np. osób zagranicznych zatrudnionych w firmie mającej siedzibę na terytorium RP) oraz na zasadach określonych w art. 44 ust. 1a, 3a, 3c, 3d i 3e ustawy, w przypadku osób osiągających dochody ze stosunku pracy z zagranicy bez pośrednictwa płatnika (w ust. 3d wyraźnie wskazano, że dotyczy to osób, o których mowa w art. 3 ust. 2a).

Artykuł 44 ustawy nie jest ograniczony wyłącznie do osób posiadających w Polsce miejsce zamieszkania, o czym dobitnie stanowi art. 44 ust. 3d. O sposobie opodatkowania dochodów osoby zagranicznej decyduje zatem okoliczność, czy wykonuje ona w Polsce pracę na podstawie łączącego ją z firmą zagraniczną stosunku pracy czy na innej podstawie.

W przedstawionym przykładowo stanie faktycznym dochody uzyskiwane przez nierezydenta są osiągane z tytułu świadczenia pracy na rzecz pracodawcy kanadyjskiego, a nie z tytułu usług niematerialnych świadczonych na rzecz polskiego podmiotu. Oznacza to, iż zgodnie z art. 15 polsko-kanadyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1990 r. Nr 38, poz. 216) wypłacane przez kanadyjską spółkę wynagrodzenia mogą być opodatkowane w Polsce, o ile podatnik przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym, lub wynagrodzenia są ponoszone przez zakład, który ten pracodawca posiada w Polsce, lub są one ponoszone przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który ma w Polsce miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Wskazane w załączonych materiałach okoliczności odpowiadają przesłankom określonym w art. 15 ww. polsko-kanadyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zgodnie z którymi dochody z pracy najemnej osoby mającej miejsce zamieszkania w Kanadzie mogą być opodatkowane w Polsce, w przypadku wykonywania pracy w Polsce. W takiej sytuacji dochody te podlegają opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z zasadami przewidzianymi dla opodatkowania dochodów nierezydentów uzyskiwanych z tytułu świadczenia pracy najemnej.

Odrębną kwestią są dochody uzyskane przez spółkę kanadyjską z tytułu świadczenia określonych usług niematerialnych na rzecz polskiej spółki. Jeżeli działalność spółki kanadyjskiej była w Polsce prowadzona za pośrednictwem zakładu, wówczas, zgodnie z art. 7 ww. umowy, jej dochody z tego tytułu byłyby opodatkowane w Polsce.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2006/1/19