PB5/KD-033-98/01 - Dokumentowanie wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 23 czerwca 2001 r. Ministerstwo Finansów PB5/KD-033-98/01 Dokumentowanie wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy.

Na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśniam:

Artykuł 27a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że "wysokość wydatków na cele określone w ust. l ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że:

1) wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 lit. b-g) i pkt 3 lit. b) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębiony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty,

2) wydatki na cele wymienione w ust. l pkt 3 lit. a) ustala się na podstawie imiennych biletów okresowych na dojazdy środkami transportu autobusowego, kolejowego lub promowego".

Zatem w powołanym przepisie ustawodawca jednoznacznie określił sposób dokumentowania wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, podlegających odliczeniu od podatku.

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika, że wysokość wydatków w tym zakresie ustala się wyłącznie na podstawie dowodu wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Należy zauważyć, iż ustawodawca w przytoczonym art. 27a ust. 6 wyraźnie rozróżnia sposób dokumentowania wydatków na cele mieszkaniowe podatnika (faktura VAT, dowód odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowód wpłaty) oraz wydatków na dojazd dzieci do szkół (imienne bilety okresowe), od pozostałych wydatków, dla których posługuje się ogólnym pojęciem dokumentów stwierdzających poniesienie wydatku.

W świetle powyższego, nie można uznać, iż zestawienie bądź zaświadczenie sporządzone przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę mieszkaniową stanowi "dowód wpłaty" uprawniający do odliczenia wydatku, na podstawie art. 27a ust. 6 pkt l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z wolą ustawodawcy podstawą do dokonania przedmiotowego odliczenia jest bowiem wyłącznie dowód dokonania wpłaty ze wskazaniem, iż wpłata dotyczy wyodrębnionego funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, przy czym bez znaczenia jest, czy wpłata zostanie dokonana za pomocą przelewu bankowego, przekazu pocztowego lub bezpośrednio w kasie spółdzielni mieszkaniowej.

Jeżeli zatem wystawiony przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę mieszkaniową dowód wpłaty z tytułu czynszu (zaliczki na poczet utrzymania nieruchomości) i innych należności na rzecz spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej wyszczególnia konkretną kwotę wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy - to należy uznać, iż dokument taki uprawnia podatnika do dokonania odliczenia od podatku (...)

Opublikowano: Biul.Skarb. 2001/4/10