PB5/JS-3150/01203/99 - Podatek dochodowy a ustanowienie odrębnej własności lokalu.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 20 marca 2000 r. Ministerstwo Finansów PB5/JS-3150/01203/99 Podatek dochodowy a ustanowienie odrębnej własności lokalu.

"Stosownie do art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388 z późn. zm.), odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego, do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

Jednak w razie wyodrębnienia własności lokali, właścicielowi przysługuje udział w nieruchomości wspólnej, jako prawo związane z własnością lokalu. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali - art. 3 ust. 1 powołanej wyżej ustawy.

Zatem w przypadku ustanowienia przez dotychczasowych współwłaścicieli budynku odrębnej własności lokali mieszkalnych, nie dochodzi do zbycia udziału, gdyż właścicielowi nadal przysługuje udział w nieruchomości wspólnej. Dlatego też ustanowienie przez współwłaścicieli odrębnej własności lokali nie powoduje utraty prawa do ulgi podatkowej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże wyodrębniony lokal musi być w dalszym ciągu, aż do upływu wymaganego okresu, przeznaczony do wynajęcia i muszą być spełnione pozostałe warunki zachowania prawa do ulgi ".

Opublikowano: Rejent 2000/3/152