PB5/AŁ-033-69-1612/04 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych rekompensat pieniężnych wypłacanych ławnikom sądowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 listopada 2004 r. Ministerstwo Finansów PB5/AŁ-033-69-1612/04 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych rekompensat pieniężnych wypłacanych ławnikom sądowym.

W związku z pismem Nr (...) w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych rekompensat pieniężnych wypłacanych ławnikom sądowym, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Stosownie do postanowień art. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł.

Ławnicy sądów powszechnych, uczestniczący w rozpoznawaniu spraw przed sądami w pierwszej instancji, otrzymują rekompensatę pieniężną (art. 172 § 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych - Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Ponadto ławnicy zamieszkali poza siedzibą sądu otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu według zasad ustalonych w tym zakresie dla sędziów (art. 173 powołanej ustawy).

W świetle powyższego zarówno rekompensata pieniężna, jak i pozostałe świadczenia otrzymane przez ławników sądów powszechnych stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 5 ustawy.

O ile jednak świadczenia, przyznane na podstawie art. 173 ustawy o ustroju sądów powszechnych, korzystają ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 16 i 17 ustawy, to otrzymana rekompensata pieniężna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem sąd dokonujący wypłat przedmiotowych rekompensat obowiązany jest, jako płatnik, do pobrania zaliczki na podatek dochodowy, stosownie do postanowień art. 41 ust. 1 ustawy.

Natomiast po zakończeniu roku, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, sąd, zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy, jest obowiązany przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2005/2/19