PB4/AK-802-886/98/00 - Regulowanie zobowiązań z tytułu wykupu obligacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 czerwca 2000 r. Ministerstwo Finansów PB4/AK-802-886/98/00 Regulowanie zobowiązań z tytułu wykupu obligacji.

Odpowiadając na pismo z dnia 14 marca 2000 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Kwestia skutków podatkowych powstałych w wyniku korzystania przez podatników z pochodnych instrumentów finansowych nie została uregulowana w sposób szczególny w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.). Z tego też względu, w celu prawidłowego określenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów oraz momentu ich wystąpienia, zastosowanie mają ogólne zasady określenia momentu wystąpienia przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

Jak wynika z treści pisma, chcąc pozyskać wolne środki finansowe Spółka wyemitowała obligacje złotowe, których wartość powiązana jest z EURO w ten sposób, że regulowanie zobowiązań z tytułu wykupu i oprocentowania tych obligacji dokonywane będzie w EURO. W celu zabezpieczenia ryzyka zmiany kursów, na część emisji obligacji, Firma zawarła transakcję z innym podmiotem (dalej zwanym "ubezpieczycielem"), zgodnie z którą płaci ubezpieczycielowi na bazie półrocznych okresów odsetkowych złotówki obliczone w oparciu o zmienną stawkę Wibor, zaś od ubezpieczyciela otrzymuje EURO wg stałej stopy oprocentowania 3,75%. Rozliczenie między stronami transakcji (spółką a ubezpieczycielem) polegać będzie bądź na fizycznej wymianie złotówek na EURO bądź na wzajemnym potrąceniu należności (wyliczonej jako różnicę między kwotą złotówek obliczonych w oparciu o Wibor a równowartością złotówek liczonych - EURO po kursie historycznym x 3,75%).

Ustosunkowując się do kwestii podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym, stwierdzić należy, iż:

- w przypadku zmiany złotówek na EURO po stronie nabywcy EURO nie wystąpi ani koszt ani przychód, bowiem w takim przypadku mamy do czynienia z "wymianą" złotych na EURO,

- w przypadku zaś potrącenia wzajemnych należności i wypłaty różnicy jednej lub drugiej stronie, na dzień potrącenia u podmiotu otrzymującego tę różnicę wystąpi stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy - przychód należny, a u podmiotu zobowiązanego do zapłaty - stosownie do art. 15 ust. 4 koszt uzyskania przychodów.

Końcowo Ministerstwo Finansów pragnie wyjaśnić, iż powyższe wyjaśnienia nie stanowią urzędowej interpretacji prawa, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

Opublikowano: S.Podat. 2001/8/16