PB4/4218-SIP-1/05 - Odliczenie od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne od trzech rodzajów działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 czerwca 2005 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB4/4218-SIP-1/05 Odliczenie od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne od trzech rodzajów działalności gospodarczej.

Pytanie podatnika

Czy zapłacone od trzech rodzajów działalności gospodarczej składki na ubezpieczenie zdrowotne podatnik może odliczyć od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ nie odlicza ich od innego podatku dochodowego.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpoznaniu sprawy z zażalenia Pana ... z dnia 04 maja 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu z dnia 11 kwietnia 2005 r. Nr US III/415-9/45/05 uznające za nieprawidłowe stanowisko podatnika w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 03 marca 2005 r.

- zmieniam postanowienie organu pierwszej instancji i uznaję stanowisko Strony zawarte we wniosku z dnia 03 marca 2005 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 03 marca 2005 r. zwrócił się Pan o udzielenie interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą na własne nazwisko i jako wspólnik spółki cywilnej oraz jest jednoosobowym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zapłacone od trzech rodzajów działalności składki na ubezpieczenie zdrowotne odlicza Pan od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ nie odlicza ich od innego podatku dochodowego. Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych opłaca Pan z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług optycznych oraz handlu artykułami optycznymi jako osoba fizyczna na własne nazwisko.

Uważa Pan, że opłacając bezpośrednio składkę na ubezpieczenie zdrowotne, spełnia warunek zawarty w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W związku z tym, że nie odlicza Pan zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego, to zgodnie z art. 13 ust. 1 ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Postanowieniem z dnia 11 kwietnia 2005 r. Nr USIII/415-9/45/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu nie potwierdził Pana stanowiska. Swoje rozstrzygnięcie uzasadnił m.in. tym, że zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od dochodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Biorąc pod uwagę, że przepis art. 13 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym stanowi, iż ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, zapłaconej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego, a w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia się zryczałtowanego podatku dochodowego opłaconego na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4, a więc opłacona składka zdrowotna przez udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którego dochody opodatkowane są właśnie na podstawie tego przepisu, nie może być podstawą do obniżenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2004 r.

Na powyższe postanowienie wniósł Pan w dniu 04 maja 2005 r. zażalenie.

W uzasadnieniu wniesionego pisma podniósł Pan iż nie zgadza się ze stanowiskiem organu pierwszej instancji w sprawie możliwości odliczenia od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej bezpośrednio przez podatnika w 2004 r. z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wskazał Pan, że obowiązek powszechnego ubezpieczenia w NFZ narzuca ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 82 ust. 3).

Dyrektor Izby Skarbowej, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, postanowienia organu pierwszej instancji oraz zażalenia, zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 13 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, zapłaconej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.

Z kolei art. 27b ust. 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. stanowi, że podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne:

1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,

2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia

- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie - art. 27b ust. 1-3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi.

Z kolei zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.

Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczona odpowiedzialnością - art. 8 ust. 6 pkt 4 cyt. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W związku z tym, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, wspólnik ten podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, na podstawie art. 9 ust. 1 lit. c) ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391 ze zm.), a od 1 października 2004 r. na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 ze zm.).

W konsekwencji, składki na ubezpieczenie zdrowotne finansują w całości z własnych środków sami ubezpieczeni, tj. wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 26 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, a od 1 października 2004 r. na podstawie art. 84 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 27 sierpnia 2004).

Podkreślić przy tym należy, że przepisy dotyczące powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego nie przyznają jednoosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością funkcji płatnika w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego wspólnika tej spółki.

W związku z powyższym wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. odlicza za 2004 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne na podstawie art. 13 ust. 1 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w związku z art. 27b ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Warunkiem dokonania odliczeń jest udokumentowanie dokonanych wpłat przez ubezpieczonego, bezpośrednio na rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Cytowane przepisy nie wyłączają możliwości skorzystania z obniżek podatku, o jakich mowa, z uwagi na ryczałtową formę opodatkowania dochodów, jakie uzyskują wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Niniejsza decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl