PB4/005-SIP-5/06 - Opodatkowanie w formie karty podatkowej usług pielęgniarskich na rzecz osób fizycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 marca 2006 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB4/005-SIP-5/06 Opodatkowanie w formie karty podatkowej usług pielęgniarskich na rzecz osób fizycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pytanie podatnika

Czy od 01 stycznia 2006 r. możliwa jest zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych na kartę podatkową, świadcząc działalność gospodarczą w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego - usługi pielęgniarskie wyłącznie na rzecz osób fizycznych, za świadczone usługi płaci Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach podpisanego z tym Funduszem kontraktu na objęcie opieką pielęgniarską określonej w kontrakcie liczby pacjentów.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

- zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu z dnia 04 stycznia 2006 r. Nr PB1/415-67/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 01 grudnia 2005 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny zawarty w ww. wniosku przedstawia się następująco:

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego - świadczy usługi pielęgniarskie wyłącznie na rzecz osób fizycznych. Informuje Pani, iż za świadczone przez Panią na rzecz osób fizycznych (pacjentów) usługi płaci Pani Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach podpisanego z tym Funduszem kontraktu na objęcie opieką pielęgniarską określonej w kontrakcie liczby pacjentów.

Powyższą działalność wykonuje Pani osobiście, nie zatrudniając żadnych pracowników.

W związku z powyższym zapytuje Pani, czy od 01 stycznia 2006 r. możliwa jest zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych na kartę podatkową.

Uważa Pani, iż spełnia warunki korzystania w 2006 r. z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Postanowieniem z dnia 04 stycznia 2006 r. Nr PB1/415-67/05 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu uznał za nieprawidłowe Pani stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 01 grudnia 2005 r. w zakresie prawa do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony zdrowia ludzkiego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, stwierdza, co następuje:

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego w warunkach określonych w części VIII tabeli, stanowiącej załącznik Nr 3 do ww. ustawy.

Przepis z art. 4 ust. 1 pkt 11 cytowanej ustawy, jako wolny zawód określa bowiem pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

W konsekwencji pielęgniarka wykonująca pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług pielęgniarskich, może wybrać m.in. opodatkowanie w formie karty podatkowej, pod warunkiem iż wykonuje wolny zawód w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...). Przesłanką konieczną do uznania zawodu pielęgniarki za wolny zawód dla potrzeb ustawy jest świadczenie usług osobiście wyłącznie na rzecz osób fizycznych.

Natomiast dla skorzystania przez pielęgniarkę - wykonującą pozarolniczą działalność gospodarczą w ramach wolnego zawodu w zakresie świadczenia usług pielęgniarskich - z opodatkowania w formie karty podatkowej nie ma znaczenia kwestia, że usługi te finansowane będą na podstawie umowy podpisanej przez pielęgniarkę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135 ze zm.) Narodowy Fundusz Zdrowia, w celu zapewnienia ubezpieczonym świadczeń określonych ustawą gromadzi środki finansowe, zarządza nimi oraz zawiera umowy ze świadczeniodawcami (m.in. z pielęgniarkami).

Ubezpieczeni są obowiązani do wnoszenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, w związku z czym tworzą majątek Narodowego Funduszu Zdrowia, z którego są finansowane świadczenia zdrowotne.

Narodowy Fundusz Zdrowia ze względu na szczególny status prawny pełni zatem jedynie rolę pośrednika między osobami fizycznymi (pacjentami) a świadczeniodawcami - pielęgniarkami w procesie zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych i tylko zapewnia środki na ich finansowanie, które gromadzi z pieniędzy osób fizycznych (pacjentów).

W konsekwencji fakt, że usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego wykonywane na rzecz osób fizycznych finansowane będą na podstawie umowy podpisanej przez pielęgniarkę z Narodowym Funduszem zdrowia nie wyklucza możliwości skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 5 cyt. Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego wywiera skutek, począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Mając powyższe na uwadze należało orzec, jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby skarbowej w Bydgoszczy, ul. dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl