PB4/005-1-18/04 - Sposób rozliczania przychodów uzyskanych przez współwłaścicieli z tytułu najmu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 maja 2004 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB4/005-1-18/04 Sposób rozliczania przychodów uzyskanych przez współwłaścicieli z tytułu najmu.

Pytanie podatnika

Dotyczy sposobu rozliczania przychodów uzyskanych z tytułu najmu.

Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), zobowiązany jest do zmiany pisemnej informacji z dnia 08 kwietnia 2004 r. Nr US I/443-19/04 udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w części dotyczącej podziału pomiędzy współwłaścicieli nieruchomości kwoty należnej z tytułu świadczonych usług najmu.

Z treści złożonego przez Państwa pisma z dnia 03 marca 2004 r. wynika, że nieruchomość podzielona jest na części ułamkowe. Tylko niektórzy ze współwłaścicieli nieruchomości są podatnikami podatku od towarów i usług. Zapytanie dotyczy sposobu rozliczania przychodów uzyskanych z tytułu najmu.

Zgodnie z zaprezentowanym przez Państwa stanowiskiem, kwota czynszu wynikająca z umowy najmu lokalu powinna być podzielona pomiędzy współwłaścicieli proporcjonalnie do wysokości udziałów, z kolei współwłaściciele będący podatnikami podatku od towarów i usług winni w ramach przypadającej im kwoty naliczyć i odprowadzać podatek VAT do Urzędu.

Dyrektor Izby Skarbowej podziela stanowisko Państwa w kwestii poruszonego problemu.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) wymienia czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stosownie do art. 2 ust. 1 cyt. ustawy... opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium RP, a także import i eksport towarów i usług. Zgodnie z treścią złożonego zapytania, tylko niektórzy współwłaściciele są podatnikami podatku od towarów i usług. W tej sytuacji zdaniem organu podatkowego przyjąć należy, że osiągany przychód powinien być podzielony według posiadanych udziałów pomiędzy współwłaścicieli. Następnie współwłaściciele będący podatnikami podatku VAT, powinni naliczyć należny podatek od czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle cyt. ustawy.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl