PB3-MD-781-722-121/99 - Uproszczony sposób poboru zaliczek na podatek dochodowy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 1999 r. Ministerstwo Finansów PB3-MD-781-722-121/99 Uproszczony sposób poboru zaliczek na podatek dochodowy

Odpowiadając na pismo (...) w sprawie nowych, dodatkowych zasad w zakresie zaliczek przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

W wyniku nowelizacji art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzonej od 1 stycznia 1999 r. ustawą z 20 listopada 1998 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 144, poz. 931), zostały określone nowe, uproszczone zasady wpłat zaliczek i składania deklaracji, przy zachowaniu prawa wyboru w związku z utrzymaniem uregulowań obowiązujących przed nowelizacją.

Nowy system zaliczek można stosować do rozliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 1998 r.

Podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne według nowych reguł:

1) za każdy z pierwszych pięciu miesięcy roku podatkowego w wysokości 1/6 podatku należnego od podstawy opodatkowania wykazanej w deklaracji za okres pierwszych sześciu miesięcy roku bezpośrednio poprzedzającego rok podatkowy - z literalnego brzmienia przepisu wyraźnie wynika, że kwota należnej zaliczki za te miesiące to 1/6 kwoty należnego podatku za okres 6 pierwszych miesięcy roku poprzedniego,

2) za szósty miesiąc w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku bieżącego roku podatkowego a sumą należnych zaliczek obliczonych jak wyżej (pkt 1),

3) za każdy następny miesiąc w wysokości 1/6 podatku należnego od podstawy opodatkowania wykazanej w deklaracji za okres pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku podatkowego.

Podatnicy nie mają jednak prawa do stosowania tych nowych zasad zaliczek, jeżeli:

1) podjęli po raz pierwszy działalność w bieżącym roku podatkowym,

2) w roku poprzedzającym rok podatkowy ponieśli lub odliczali stratę,

3) dokonali w trakcie roku podatkowego bezpośrednio poprzedzającego rok podatkowy lub dokonują w trakcie bieżącego roku podatkowego odliczeń w zaliczkach od dochodu darowizn lub innych kwot, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lub wydatków inwestycyjnych albo premii inwestycyjnych, o których mowa w art. 18a ust. 1 tej ustawy - podatnicy nie tracą jednak prawa do tej formy zaliczek, jeżeli dokonali lub dokonują takich odliczeń dopiero w zeznaniach, tj. po zakończeniu roku podatkowego,

4) w roku poprzedzającym rok podatkowy podatnicy byli zobowiązani do wpłaty mniejszej albo większej liczby zaliczek niż przypadająca do wpłaty w roku podatkowych - tj. np. przy zmianie roku podatkowego lub jeżeli rozpoczęli działalność w trakcie roku poprzedniego, a ich rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

Jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy podatnik osiągnął w rozliczeniu rocznym dochód, ale w trakcie tego roku przy składaniu miesięcznych deklaracji wykazał za jakikolwiek okres stratę lub wynik zerowy, to podatnik zachowuje prawo do skorzystania z tych nowych zasad, przy zachowaniu pozostałych ustawowych warunków.

Artykuł 25 ust. 8 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ograniczający prawo do stosowania tych nowych zasad zaliczek odnosi się do ustawowego obowiązku, a nie do faktycznych wpłat zaliczek.

Podatnicy nie mogą natomiast skorzystać z tych nowych zasad zaliczek, jeżeli w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy odliczali stratę z lat ubiegłych i to zarówno po zakończeniu roku w rozliczeniu rocznym, jak i w jego trakcie, bowiem podatnicy mają prawo do odliczania straty w zaliczkach.

W wyniku nowelizacji ustawy na 1999 r. zapis regulujący obowiązek rozliczania strat w rachunku narastającym przy obliczaniu zaliczek został zniesiony. Należy jednak wyjaśnić, że podatnicy będą mogli nadal dokonywać rozliczenia straty z dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, w ramach składanych deklaracji. W takich przypadkach nie będą jednak mogli skorzystać z nowej formy wpłacania zaliczek w roku następnym. (...)

Opublikowano: LEX nr 6773