PB3/MD-3220-722-501/99 - Przychody należne z działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lutego 2000 r. Ministerstwo Finansów PB3/MD-3220-722-501/99 Przychody należne z działalności gospodarczej.

Ministerstwo Finansów potwierdza, że w istniejącym stanie prawnym opłaty za przyłączenie do sieci (za przyłącze) na rzecz przedsiębiorstw sieciowych od wnioskujących stanowią dla tych przedsiębiorstw przychody należne na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem opłaty te są związane z prowadzoną przez te przedsiębiorstwa działalnością gospodarczą. Należne opłaty za przyłączenie stanowią zatem przychody, które wpływają na ogólny dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Od środków trwałych powstałych w wyniku zrealizowanych inwestycji w postaci przyłączy lub rozbudowanych sieci przedsiębiorstwa dokonywały odpisów amortyzacyjnych - zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997 r. w sprawie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 6, poz. 35 z późn. zm.), lub dokonują od 1 stycznia 2000 r. na podstawie art. 16a-16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedsiębiorstwa realizujące tego typu inwestycje pobierają opłaty za przyłącze, które są przychodem podatkowym, ale mają równocześnie prawo do sukcesywnego obciążenia kosztów podatkowych odpisami amortyzacyjnymi od wytworzonych lub nabytych środków trwałych.

Nie można natomiast dla celów podatkowych przyjąć zaproponowanego przez Zakład rozwiązania polegającego na rozliczeniu tych opłat jako przychodów przyszłych okresów, poprzez ich rozliczenie proporcjonalnie do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych (tzn. w okresie kilkunastoletnim - 22 lata).

Takie rozwiązanie nie ma uzasadnienia pod względem podatkowym i nie może być zastosowane w obecnych systemowych uregulowaniach przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które generalnie nie przewidują dla jakiejkolwiek grupy podatników rozliczeń ich przychodów należnych jako przychodów przyszłych okresów.

Wprowadzenie preferencji podatkowych tylko dla określonej grupy przedsiębiorstw wykonujących przyłącza byłoby sprzeczne z zasadą równego traktowania podatników przy tych samych okolicznościach faktycznych i prawnych, w warunkach gospodarki rynkowej.

Dla celów podatku dochodowego przepisy z zakresu rachunkowości nie są natomiast podatkotwórcze i nie należy norm rachunkowych stosować jako norm podatkowych, bowiem te ostatnie wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W kwestii zwracania przez przedsiębiorstwa energetyczne opłat, to należy zauważyć, że stosownie do § 17 ust. 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 października 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, pokrywania kosztów przyłączenia, obrotu energią elektryczną, świadczenia usług przesyłowych, ruchu sieciowego i eksploatacji sieci oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców (Dz. U. Nr 135, poz. 881), jeżeli w ciągu pięciu lat po wybudowaniu przyłącza zostaną do niego przyłączone nowe podmioty, przedsiębiorstwo energetyczne jest obowiązane do ustalenia kosztów wspólnych budowy lub rozbudowy sieci dla tych podmiotów i obliczenia nowych opłat za przyłączenie, a w przypadku powstania nadwyżki w poniesionej przez pierwszy podmiot opłacie za przyłączenie - zwrócenia tej nadwyżki pierwszemu podmiotowi.

Dla celów podatkowych zwrócona przez przedsiębiorstwo energetyczne nadwyżka opłaty poniesionej przez pierwszy podmiot będzie dla przedsiębiorstwa kosztem uzyskania przychodów, bowiem będzie to koszt poniesiony w celu uzyskania przychodów, dlatego że opłaty za przyłącze stanowiły wcześniej przychody.

W zakresie istniejących regulacji podatkowych związanych z tymi opłatami, mając na uwadze tworzenie korzystnych warunków do realizacji inwestycji (również ze strony wnioskodawców - odbiorców mediów), należy uwzględnić, że ponoszone przez tych odbiorców opłaty są zaliczane bezpośrednio w całej wysokości do kosztów uzyskania przychodów.

W ramach wykładni urzędowej Ministra Finansów zostało również jednoznacznie przesądzone, że pobieranie opłat za przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznych nie jest czynnością dotyczącą sprzedaży towaru lub usługi i w związku z tym opłaty te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opublikowano: S.Podat. 2000/9/11