PB3/843/8214-108/AS/01 - Niepubliczne szkoły i placówki oświatowe jako podatnicy podatku dochodowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2001 r. Ministerstwo Finansów PB3/843/8214-108/AS/01 Niepubliczne szkoły i placówki oświatowe jako podatnicy podatku dochodowego.

W związku z napływającymi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi zasad ustalenia podmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w sytuacji prowadzenia niepublicznych szkół i placówek oświatowych przez osoby prawne wyjaśnia się, co następuje:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.) określa zasady na jakich prowadzone są szkoły, przedszkola, placówki oświatowo-wychowawcze, placówki pracy przedszkolnej, placówki kształcenia ustawicznego, poradnie psychologiczne, placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, ośrodki adopcyjno-opiekuńcze oraz biblioteki pedagogiczne. Na gruncie przepisów oświatowych szkoły są jednostkami odrębnymi od organów je prowadzących, co oznacza, że jedna osoba prawna może prowadzić wiele szkół i placówek. Organem prowadzącym szkołę może być minister, jednostka samorządu terytorialnego i inne osoby prawne i fizyczne.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ww. ustawy o oświacie osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne, po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać:

- oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić szkołę lub placówkę, jej miejsce zamieszkania lub siedziby,

- określenie typu szkoły lub placówki oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania, a w przypadku szkoły zawodowej także zawodów lub profili zawodowych, w jakich szkoła będzie kształcić,

- wskazanie miejsca prowadzenia szkoły lub placówki i warunków lokalowych zapewniających bezpieczne i higieniczne warunki osobom przebywającym na jej terenie, zgodnie z odrębnymi przepisami,

- statut szkoły lub placówki,

- dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora, przewidzianych do zatrudnienia w szkole lub placówce,

- zobowiązanie do przestrzegania wymagań określonych w art. 7 ust. 3 ustawy w przypadku szkoły podstawowej oraz gimnazjum, a także w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej ubiegającej się o nadanie uprawnień szkoły publicznej z dniem rozpoczęcia działalności.

Szkoły oraz placówki niepubliczne powinny posiadać ujawniony w ewidencji adres, nazwę, określony numer ewidencji, własny statut określający organy szkoły lub placówki oraz zakres ich działań, organizację, a także prawa i obowiązki pracowników oraz uczniów lub placówki z czego wynika, iż są one zakładami pracy w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy (jednolity tekst z 1998 r. Dz. U. Nr 21, poz. 94 ze zm.), czyli mogą występować w obrocie samodzielnie.

Jak z powyższego wynika szkoły i placówki niepubliczne - jakkolwiek są prowadzone przez osoby prawne, np. stowarzyszenia - stanowią, w rozumieniu ww. przepisów ustawy, wyodrębniony zespół środków organizacyjnych i majątkowych, i wykazują dostateczny stopień niezależności i samodzielności, aby być uznane za jednostki organizacyjne.

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z treścią art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) są jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej.

Stosownie zatem do powyższych wyjaśnień, niepubliczne szkoły czy placówki oświatowe, jeżeli posiadają określone przymioty charakteryzujące je jako jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej (takie jak m.in. majątek i wykształconą strukturę organizacyjną), to w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych winny być uznane za podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Opublikowano: S.Podat. 2002/7/3