PB3-722-571-94/HS/00 - Moment naliczania odsetek od kredytu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 marca 2000 r. Ministerstwo Finansów PB3-722-571-94/HS/00 Moment naliczania odsetek od kredytu.

W związku z pismem (...) w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Z analizy przedstawionego w treści pisma stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Banku jest m.in. udzielanie kredytów o nazwie (...). W zwieranych umowach kredytowych określana jest wartość kredytu oraz odsetki liczone według zasad wynikających z umowy. W dacie udzielenia kredytu na rachunek klienta przelewana jest cała suma kapitału, określona w umowie. W tej samej dacie Bank do swoich ksiąg wprowadza wartość kapitału powiększoną o kwotę z góry naliczonych odsetek, przewidzianych do spłaty przez klienta zgodnie z harmonogramem spłat rat kredytu oraz odsetek.

Należy mieć na uwadze, że aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają różne rozwiązania w zakresie ustalania spłat należności odsetkowych.

Powszechnie stosowanymi formami są:

- pobieranie odsetek na początku okresu kredytowania (kredyt dyskontowy) - bez względu na stosowany przez bank tryb memoriałowych naliczeń odsetek,

- pobieranie odsetek na koniec okresu kredytowania - również bez względu na stosowany tryb naliczeń odsetek.

W praktyce sposób zapłaty odsetek określony w umowie kredytowej zawartej z klientem może być ustalony dowolnie w harmonogramie spłat odsetek od kredytów (pożyczek).

Z obu przykładów przedstawionych w opiniowanym piśmie Banku wynika, że w dacie udzielenia kredytu jego wartość nie jest pomniejszana o kwotę odsetek. Odsetki podlegają spłacie w czasie w terminach określonych w umowie.

Oznacza to, że stosowany przez Bank sposób udzielania i ewidencji przedmiotowych kredytów i odsetek nie ma charakteru kredytu dyskontowego. W przypadku bowiem kredytu dyskontowego wartość kredytu wypłaconego klientowi jest pomniejszona o naliczone z góry odsetki.

W konkretnej zaś sytuacji (...) wartość kapitału określona w umowie kredytowej, w dacie postawienia kredytu do dyspozycji klienta, nie jest pomniejszana o wartość z góry naliczonych odsetek.

Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość udzielonego kredytu jest podatkowo obojętna. Udzielony kredyt nie stanowi w Banku kosztu uzyskania przychodów, zaś u klienta nie jest przychodem. W dacie spłaty tego kredytu jego wartość w Banku nie jest przychodem, a u kredytobiorcy nie jest kosztem uzyskania przychodów.

Natomiast odsetki podlegają opodatkowaniu jako otrzymane.

Jeśli w umowie kredytowej nie przewiduje się, że odsetki podlegają kapitalizacji, to przychodem w banku są faktycznie otrzymane odsetki w dacie wpływu na rachunek tego banku. Z kolei u klienta odsetki te stają się kosztem uzyskania przychodów w dacie faktycznej zapłaty.

Jeśli odsetki podlegają kapitalizacji, to w każdorazowej dacie kapitalizacji odsetek, zgodnie z umową, wartość skapitalizowanych odsetek jest w banku przychodem, zaś u klienta kosztem uzyskania przychodów.

Opublikowano: S.Podat. 2001/8/41