PB3-1672-IP-722-251/99 - Moment powstania przychodu u wydawców książek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lipca 1999 r. Ministerstwo Finansów PB3-1672-IP-722-251/99 Moment powstania przychodu u wydawców książek.

W związku z pismem (...) Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze, a w zakresie przychodów związanych z działalnością gospodarczą - przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości towarów zwróconych, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast kosztami uzyskania przychodów są, zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy, koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1. Natomiast z art. 15 ust. 4 wynika, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.

Ponadto zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 14 wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z tym że wówczas stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 58 wydatków i kosztów sfinansowanych m.in. z tych dotacji nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W świetle ww. przepisów dotacja staje się przychodem z chwilą jej faktycznego otrzymania, z tym że przychód ten może być wolny na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14. Przychodem z działalności gospodarczej polegającej na wydawaniu książek - będzie przychód należny. W zasadzie datą uzyskania przychodu należnego jest data wystawienia faktury, o ile wydanie towaru nastąpiło w dacie wystawienia faktury lub po tej dacie. Natomiast w przypadku gdy wystawienie faktury następuje po wydaniu towaru z magazynu - datę przychodu stanowi data wydania towaru. Wyjątek w tym względzie stanowi umowa komisu oraz szczególne rodzaje umów sprzedaży, jak np. umowa kolportażu prasy lub umowa między wydawcą a odbiorcą publikacji książkowych w celu ich sprzedaży na rynku księgarskim, co zostało uwzględnione w przepisach § 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 156, poz. 1024). W przypadku zawarcia umowy - przychodem należnym u wydawcy książek jest kwota wynikająca z wystawionej przez niego faktury VAT w oparciu o rozliczenie odbiorcy z tytułu sprzedanych książek. Z chwilą uzyskania przychodu następuje zaliczenie poniesionych wydatków związanych z tym przychodem do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku gdy wydawnictwo otrzymuje dotację z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego na pokrycie części kosztów wydawanych książek, wówczas dotacja ta nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu i równocześnie poniesione wydatki do wysokości tej dotacji nie są kosztami uzyskania przychodów - zatem podatkowo dotacja taka jest obojętna, gdyż nie ma wpływu na wielkość podatku. Gdyby jednak dopłata do wydawanych książek pochodziła z innych źródeł, np. od sponsorów - wówczas dopłata ta byłaby przychodem podlegającym opodatkowaniu, a poniesione w związku z wydawanymi książkami wydatki będą kosztem uzyskania przychodów (z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym).

Dopłata taka będzie podlegać opodatkowaniu z chwilą jej otrzymania, podczas gdy wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, kiedy wystąpi przychód należny z tytułu sprzedaży tych książek. Podatek zatem od otrzymanej dopłaty zostanie skorygowany w chwili rozliczenia kosztów. Nadwyżka bowiem przychodu z tytułu otrzymanej dopłaty oraz przychodu należnego z tytułu sprzedaży nad kosztami uzyskania tego przychodu w roku podatkowym jest - stosowanie do art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dochodem danego roku podatkowego podlegającym opodatkowaniu.

Biorąc jednak pod uwagę, że opodatkowanie z tytułu otrzymanej dopłaty może wyprzedzać rozliczenie z tytułu sprzedaży książek, wydawca może jedynie na podstawie art. 48 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) ubiegać się we właściwym organie podatkowym o odroczenie terminu płatności podatku wynikającego z otrzymanej dopłaty.

Jeżeli chodzi o osoby fizyczne będące wydawcami książek, sprawa przedstawia się nieco inaczej. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.) wszelkie dotacje, subwencje i dopłaty są przychodem; przy czym w art. 21 nie przewiduje się zwolnienia od podatku dotacji z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego przeznaczonych na pokrycie kosztów.

W tej sytuacji wszelkie dotacje otrzymane przez osobę fizyczną będą stanowiły przychód podlegający opodatkowaniu w chwili otrzymania tej dotacji. Natomiast wszystkie wydatki będą stanowiły koszty uzyskania przychodu (z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy) w chwili, kiedy wystąpi przychód należny z tytułu sprzedaży.

Opublikowano: S.Podat. 2000/2/13