PB3/1042-8214-358/HS/GM/02 - Koszty z tytułu nabycia oprogramowania komputerowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 stycznia 2003 r. Ministerstwo Finansów PB3/1042-8214-358/HS/GM/02 Koszty z tytułu nabycia oprogramowania komputerowego.

Spółka zakupiła od IBM serwery obsługujące wszystkie podstawowe systemy informatyczne w Banku. Wraz z serwerami zostało zakupione oprogramowanie systemowe dla nich, czyli została zakupiona licencja na oprogramowanie. W celu zapewnienia prawidłowego działania, spółka zakupiła również tzw. Software Subscription, pozwalający na instalowanie w okresie trwania licencji najnowszych dostępnych na rynku wersji oprogramowania systemowego. Zakup Software Subscription jest dokonywany co roku, a brak kontynuacji zakupu skutkować będzie zerwaniem umowy licencyjnej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, spółka ma wątpliwości, czy wydatek na zakup Software Subscription może podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

1.Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji zalicza licencje. Za wartość początkową danej wartości niematerialnej i prawnej przyjmuje się, w razie odpłatnego nabycia, cenę nabycia.

W sytuacji przedstawionej przez spółkę, zdaniem Ministerstwa Finansów, wydatek na zakup oprogramowania systemowego dla serwerów, czyli zakup licencji, powinien być traktowany jako wartość niematerialna i prawna, w związku z tym powinien być rozliczany poprzez odpisy amortyzacyjne.

2.W odniesieniu natomiast do zakupu "opcji" - Software Subscription - na instalowanie w okresie trwania umowy licencyjnej, najnowszych wersji oprogramowania systemowego, wydatek ten nie może być traktowany jako wydatek na ulepszenie wartości niematerialnej i prawnej. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje takiej możliwości. Przepisy podatkowe pozwalają bowiem tylko na zwiększenie wartości początkowej ulepszonych środków trwałych, o czym stanowi art. 16g ust. 13 ustawy. Nie ma więc podstaw prawnych do ulepszenia wartości niematerialnych i prawnych oraz zwiększenia ich wartości początkowej o wydatki na Software Subscription.

Ministerstwo Finansów pragnie zauważyć, że ponoszone wydatki na Software Subscription powinny podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia. Należy przyjąć, że wydatki te wiążą się bezpośrednio z prowadzoną działalnością spółki. Bez ich poniesienia prawidłowa działalność nie mogłaby być prowadzona, co wpływałoby na uzyskiwane przez spółkę przychody. Wydatki te są zatem ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. Tym samym w świetle przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki na Software Subscription podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Opublikowano: S.Podat. 2003/4/16