PB2/MW-033-0416-1701/04 - Ulga uczniowska

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2004 r. Ministerstwo Finansów PB2/MW-033-0416-1701/04 Ulga uczniowska

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami interpretacyjnymi w zakresie przepisów dotyczących ulgi uczniowskiej, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam:

Z dniem 1 stycznia 2004 r. zlikwidowana została ulga polegająca na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów (tzw. ulga uczniowska). Nie oznacza to jednak, że ulga ta nie funkcjonuje już w systemie podatkowym. Począwszy od dnia 1 stycznia 2004 r. - stosownie do art. 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym do art. 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956, z późn. zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958) - z ulgi uczniowskiej podatnicy mogą korzystać na zasadzie praw nabytych. Ponadto z ulgi tej nadal mogą korzystać podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. podpisali z uczniami lub szkołami stosowne umowy i rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003-2004.

Przyznanie ulgi uczniowskiej następuje na wniosek podatnika. Wniosek ten podatnik obowiązany jest złożyć w terminie miesiąca od daty złożenia przez pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu lub od daty zakończenia przez ucznia odbywania u podatnika praktycznej nauki zawodu. Do wniosku podatnik obowiązany jest dołączyć dokument stwierdzający datę złożenia przez pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu z wynikiem pozytywnym. Data złożenia egzaminu ma zatem istotne znaczenie dla zachowania przez podatnika terminu do złożenia wniosku o ulgę uczniowską.

Zasady przeprowadzania egzaminów i potwierdzania kwalifikacji zawodowych określają przepisy oświatowe.

Na podstawie § 6b ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także legitymacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz. U. Nr 6, poz. 73 z późn. zm.), absolwent szkoły ponadgimnazjalnej, której ukończenie umożliwia przystąpienie do egzaminu zawodowego, otrzymuje - w przypadku zdania tego egzaminu - dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe wpisuje się dane określone w § 6b ust. 2 ww. rozporządzenia. W danych tych nie wymienia się daty złożenia egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a jedynie datę wystawienia dyplomu. Datę tę, na podstawie upoważnienia zwartego w § 9 ust. 1a powołanego rozporządzenia, Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła na dzień 30 lipca 2004 r.

Z informacji przekazanych przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu wynika, że "egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe przeprowadzany jest w dwóch etapach: pisemnym (składającym się z dwóch części) i praktycznym. Każdy z etapów odbywa się w innym terminie. Harmonogram przeprowadzania egzaminu zawodowego ustala Dyrektor Komisji Centralnej. Egzamin przeprowadza komisja okręgowa. Dyrektor komisji okręgowej upoważnia do zorganizowania etapu pisemnego i etapu praktycznego szkołę, placówkę kształcenia praktycznego lub placówkę kształcenia ustawicznego. Do zorganizowania etapu praktycznego egzaminu może także upoważnić pracodawcę. W celu nadzorowania etapu pisemnego i przeprowadzenia etapu praktycznego egzaminu dyrektor okręgowej komisji powołuje zespoły egzaminacyjne, które wypełnione karty egzaminacyjne przekazują do okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wynik etapu pisemnego i etapu praktycznego egzaminu zawodowego ustala komisja okręgowa, na podstawie liczby punktów uzyskanych z elektronicznego odczytania kart odpowiedzi i kart obserwacji egzaminu. Biorąc powyższe pod uwagę oraz uwzględniając fakt, że odbywa się on w różnych terminach i różnych placówkach, zaś wyniki - na podstawie przekazanej dokumentacji - ustala okręgowa komisja, przyjęto, że data znajdująca się na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe jest datą złożenia egzaminu i równocześnie datą wystawienia dyplomu."

W konsekwencji ustaleń poczynionych na gruncie przepisów oświatowych należy stwierdzić, że data wystawienia dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe tj. 30 lipca 2004 r. powinna być traktowana jako data złożenia przez pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu w rozumieniu przepisów podatkowych. Oznacza to, że w przypadku wniosków o przyznanie ulgi uczniowskiej złożonych w okresie miesiąca od daty wystawienia dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, został zachowany termin określony w ustawach podatkowych.

Opublikowano: Dz.Urz.MF.2004/17/229