PB2/MW-033-0213-1060/02 - Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z hodowli strusi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 2002 r. Ministerstwo Finansów PB2/MW-033-0213-1060/02 Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z hodowli strusi.

Odpowiadając na pismo z dnia 9 kwietnia 2002 r., nr (...) dotyczące opodatkowania dochodów uzyskiwanych z hodowli strusi, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Konsekwencją uregulowań zawartych w powołanym przepisie jest wprowadzona - dla celów tej ustawy - zawarta w art. 2 ust. 2 definicja działalności rolniczej oraz w art. 2 ust. 3 - definicja działów specjalnych produkcji rolnej, z których uzyskiwane dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W myśl art. 2 ust. 3a powołanej ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy.

Należy zauważyć, iż załącznik nr 2 Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego określa, jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej.

Działem specjalnym produkcji rolnej nie jest natomiast hodowla strusi, bowiem ww. Tabela, o której mowa powyżej w specyfice rodzajowej, tego typu hodowli nie wymienia.

Oznacza to, iż hodowla strusi jest działalnością rolniczą i dochody z niej uzyskiwane nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie dotyczy to jednakże sytuacji, w których okresy przetrzymywania zakupionych strusi, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą: mniej niż 6 tygodni w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego lub 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt, licząc od dnia nabycia. W takim przypadku działalność ta będzie stanowiła źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolnicza działalność gospodarcza i przychody osiągane z tego tytułu będą podlegały opodatkowaniu według zasad określonych w tej ustawie.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2002/5/16