PB2/4117-SIP-3/05 - Rozliczanie w czasie przychodu z tytułu wpłat na poczet usług o charakterze ciągłym wykonywanych w dłuższym okresie czasu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2005 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB2/4117-SIP-3/05 Rozliczanie w czasie przychodu z tytułu wpłat na poczet usług o charakterze ciągłym wykonywanych w dłuższym okresie czasu.

Pytanie podatnika

Dotyczy rozliczania w czasie przychodów uzyskanych z tytułu składowania zasobów archiwalnych.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpoznaniu sprawy z zażalenia z dnia 4 kwietnia 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku z dnia 24 marca 2005 r. nr PDF-1/415-4/05 w przedmiocie udzielenia Pani ... pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie

- zmieniam postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 11 stycznia 2005 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku z prośbą o zajęcie stanowiska w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie rozliczania w czasie przychodów uzyskanych z tytułu składowania zasobów archiwalnych.

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "..." ..., z siedzibą we ..., w przedmiocie świadczenia usług archiwizacyjnych (PKD 9251C).

Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a zdarzenia gospodarcze - na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 116, poz. 1222 ze zm.) - ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W dniu 11 stycznia 2005r. podpisała Pani umowę z PBP "..." S.A. w upadłości, z siedzibą we ..., z której wynika, iż ustalona odpłatność, dotyczy składowania zasobów archiwalnych przez okres 50 lat.

W tym samym okresie, tj. w styczniu 2005 r., wystawiła Pani fakturę VAT na całość otrzymanej kwoty, zgodnej z zawartą umową.

Uważa Pani, iż w myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód osiągnięty zgodnie z ww. umową należy rozliczyć w czasie jako 1/600 co miesiąc przez cały okres archiwizowania, tj. 50 lat.

Po rozpatrzeniu Pani wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 24 marca 2005 r. nr PDF-1/415-4/05 uznał za nieprawidłowe Pani stanowisko zawarte we wniosku z dnia 11 stycznia 2005 r.

Na powyższe postanowienie wniosła Pani w dniu 4 kwietnia 2005 r. zażalenie, wraz z wnioskiem o ponowną interpretację przepisów prawa dotyczących rozliczenia w czasie przychodów osiągniętych z tytułu świadczenia usług archiwizacji.

W uzasadnieniu wniesionego pisma podniosła Pani, iż nie zgadza się ze stanowiskiem organu I instancji w spornej kwestii. Wskazała Pani bowiem na pismo Ministerstwa Finansów z dnia 16 października 1997 r. Nr PO3-5776-IP-722-602/97 (załączone do zażalenia), dotyczące interpretacji przepisu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do przychodów osiąganych - identycznie jak w Pani przypadku - z tytułu składowania zasobów archiwalnych przez okres 50 lat.

Ponadto do zażalenia załączyła pani kserokopię ww. umowy z dnia 11 stycznia 2005 r. zawartej z PBP "..." S.A. w upadłości.

Dyrektor Izby Skarbowej w postępowaniu zażaleniowym, po przeanalizowaniu zgromadzonego materiału dowodowego, zważył co, następuje:

Zgodnie z ogólnym określeniem zawartym w art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zasadą wynikającą z treści cyt. wyżej przepisu jest zatem to, że przychodem związanym z działalnością gospodarczą osiągniętym w roku podatkowym jest przychód należny, choćby nie został jeszcze otrzymany.

Równocześnie jednak należy mieć na uwadze treść przepisu art. 14 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że do przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa, nie zalicza się m.in. pobranych wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Powołany ust. 3 art. 14 cyt. ustawy stanowi wyjątek od zasady ustanowionej w ust. 1 tego artykułu.

Należy zauważyć, iż w przepisie tym zostało użyte określenie "które zostaną wykonane", a zatem ustawodawca posłużył się tu czasem przyszłym, co świadczyłoby, iż pobrana wpłata na poczet usług staje się przychodem z działalności gospodarczej dopiero z chwilą wykonania usługi.

W związku z powyższym, analizując treść cyt. wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zdaniem tut. organu w przypadku pobierania wpłat na poczet usług o charakterze ciągłym, wykonywanych w dłuższym okresie, w tym również w następnych okresach sprawozdawczych (miesiącu, roku podatkowym), rozliczenie przychodu powinno nastąpić w miesiącu (roku podatkowym) wykonywania usługi lub częściowego jej wykonania. W razie częściowego wykonania w danym okresie usług objętych umową przychodem jest należność za wykonaną w tym okresie część usług. Przyjęcie takiego rozwiązania pozwoli na zachowanie istotnej z ekonomicznego punktu widzenia przy wykonywaniu usług zasady współmierności kosztów.

Tym samym, mając na uwadze powyższe, jak również treść zawartej przez Panią umowy, w ocenie tut. organu przychodem w każdym miesiącu archiwizowania akt będzie - za okres 50 lat - 1/600 wniesionej wniesionej opłaty za cały okres ich archiwizowania. Wobec powyższego orzeczono jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na decyzję służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl