PB2/005-SIP-45/06 - Ustalenie przychodu z nieodpłatnych świadczeń w związku z umową użyczenia autobusu do testowania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB2/005-SIP-45/06 Ustalenie przychodu z nieodpłatnych świadczeń w związku z umową użyczenia autobusu do testowania.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

- zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu z dnia 9 stycznia 2006 r. Nr PDF I/415-18/05/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 10 października 2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 8 listopada 2005 r. wystąpił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych w zakresie transportu lądowego. W dniu 11 sierpnia 2005 r. zawarł Pan z firmą xxx Sp. z o.o. umowę użyczenia autobusu testowego MAN A26 CNG zasilanego gazem ziemnym. Celem użyczenia było przeanalizowanie kosztów eksploatacji tego typu autobusu w związku z zamiarem zakupu takiego pojazdu dla swojej działalności gospodarczej. Z umowy użyczenia wynika, że wszelkie koszty eksploatacji ww. autobusu ponosi biorący w użytkowanie, autobus ten jeździł na stałej trasie i o czasie przewidzianym dla autobusu przewożącego pasażerów z biletami miesięcznymi.

Pytanie Pana brzmi, czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym powinien ustalić Pan przychód z nieodpłatnych świadczeń?

Zdaniem Pana przychód z nieodpłatnych świadczeń nie powstaje, a jedynie rzeczywistym zyskiem jest to, że nie poniósł Pan żadnych kosztów eksploatacji własnego pojazdu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu, postanowieniem z dnia 9 stycznia 2006 r. Nr PDFI/415-18/05/06 uznał Pana stanowisko zaprezentowane we wniosku za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu, powołał następujące przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.):

-

art. 11 ust. 1, zgodnie z którym przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń,

-

art. 11 ust. 2a pkt 3, zgodnie z którym wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia,

-

art. 14 ust. 2 pkt 8 przychodami z działalności gospodarczej są również wartości otrzymanych świadczeń i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdza, iż ww. postanowienie w powyższym zakresie wypełnia przesłanki zawarte w art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa i zmienia je niniejszą decyzją.

Stanowisko Pana należy uznać za słuszne.

Jak wynika z ww. umowy użyczenia oraz wniesionego przez Pana wniosku, otrzymał Pan do testowania przez okres 11 dni autobus zasilany gazem. Pojazd ten jeździł na trasie i o czasie przewidzianym dla autobusu przewożącego pasażerów z biletami miesięcznymi. Wynajęcie autobusu testowego nie przyczyniło się w żaden sposób do wzrostu przychodów w firmie bowiem testowany autobus nie jeździł kursem dodatkowym.

Natomiast zgodnie z § 7 ww. umowy zobowiązał się Pan do udostępnienia Użyczającemu opinii na temat autobusu po odbyciu jazd testowych.

Zatem, jak z powyższego wynika, w przedstawionej sytuacji nie powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń, natomiast jedyną korzyścią dla Pana jest okoliczność, że nie poniósł Pan kosztów eksploatacji własnego autobusu.

Ww. interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Pana i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Wobec powyższego orzeczono jak w rozstrzygnięciu.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl