PB2/005-SIP-166/06 - Wydatki związane z targami jako koszty uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB2/005-SIP-166/06 Wydatki związane z targami jako koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

- czy poniesione wydatki związane z targami można uznać za koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia do dnia otrzymania dotacji,

- czy jeżeli dotacja wpłynie na Pana rachunek przed złożeniem zeznania należy poniesione wydatki wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów,

- co należy zrobić w sytuacji, gdy dotacja wpływa na rachunek bankowy po złożeniu zeznania.

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

- zmieniam z urzędu postanowienie ostateczne Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 5 kwietnia 2006 r. Nr PD3.3-415-3/06 w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie

Uzasadnienie

Pismem z dnia 11 stycznia 2006 r. wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

W 2005 r. ramach prowadzonej działalności gospodarczej poniósł Pan wydatki związane z targami w 2005 r. Jednocześnie złożył Pan wniosek o dotacje z Unii Europejskiej na pokrycie w/w kosztów. Faktury potwierdzające wydatki dotyczące targów zostały zapłacone ze środków firmy i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, czyli w 2005 r. W tym samym roku została Panu przyznana dotacja z Unii Europejskiej lecz nie wiadomo w jakiej kwocie i czy w ogóle wpłynie na rachunek bankowy wnioskodawcy.

Zapytanie dotyczyło kwestii:

- czy poniesione wydatki związane z targami można uznać za koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia do dnia otrzymania dotacji,

- czy jeżeli dotacja wpłynie na Pana rachunek przed złożeniem zeznania należy poniesione wydatki wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów,

- co należy zrobić w sytuacji, gdy dotacja wpływa na rachunek bankowy po złożeniu zeznania.

Prezentując własne stanowisko w przedmiotowej kwestii stwierdza Pan, iż wydatki dotyczące targów były w całości sfinansowane ze środków własnych firmy i stanowiły koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia w 2005 r. Natomiast skoro przypuszczalnie dotacja wpłynie na rachunek bankowy firmy w 2006 r. to koszty podatkowe należy skorygować na minus o kwotę dotacji w miesiącu jej otrzymania, bez ujmowania w ewidencji księgowej i nie korygując zeznania podatkowego za 2005 r.

Postanowieniem z dnia 5 kwietnia 2006 r. Nr PD3.3-415-3/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznał za nieprawidłowe Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 11 stycznia 2006 r.

W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego, powołał m.in. przepis art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wskazując, iż wydatki związane z targami pokryte z własnych środków nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów ze względu na ich związek z przychodami zwolnionymi, określonymi w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a cyt. wyżej ustawy.

Na ww. postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy nie złożył Pan zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

W myśl art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy między wydatkiem a przychodem, tj. poniesienie wydatku winno mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku z dnia 11 stycznia 2006 r. stan faktyczny stwierdzić należy, iż pokryte z własnych środków wydatki na targi winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Zważyć bowiem należy, iż sfinansowane przez Pana wydatki poniesione zostały w ramach wykonywanej działalności gospodarczej oraz w celu osiągnięcia przychodu, wobec czego, w myśl wyżej cytowanego art. 22 ust. 1 cyt. ustawy, stanowią koszt uzyskania przychodu roku 2005.

Otrzymana przez Pana dotacja, jak słusznie zauważył Urząd Skarbowy, stanowić będzie dochód zwolniony z opodatkowania, o którym mowa w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast, zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 56 cyt. ustawy za koszt uzyskania przychodów nie uważa się wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa między innymi w powołanym powyżej art. 21 ust. 1 pkt 46. Z powyższych przepisów wynika, iż otrzymane z Unii Europejskiej środki korzystać będą ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym, natomiast wydatki i koszty sfinansowane tymi środkami nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zatem, wydatki pokryte z własnych środków zaliczone w momencie ich poniesienia do kosztów uzyskania przychodów, z chwilą otrzymania dotacji, tj. wpływu środków na rachunek bankowy Pańskiej firmy, stosownie do dyspozycji zawartej w cyt. przepisie art. 23 ust. 1 pkt 56 w/w ustawy, należy wyłączyć w części pokrytej otrzymaną dotacją z kosztów uzyskania przychodów, czyli wyksięgować z kosztów działalności gospodarczej.

Wskazać również należy, iż korekty zeznania rocznego należy dokonywać jedynie w sytuacji, kiedy dokonano wyliczenia należnego podatku niezgodnie z obowiązującym prawem. Skoro w dacie złożenia zeznania podatkowego za 2005 r. miał Pan prawo do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów sfinansowanych przez siebie wydatków na targi, to przy braku szczególnych regulacji prawnych, nie ma podstaw do dokonywania korekty tegoż zeznania na skutek zmiany stanu faktycznego, który wystąpił w następnym roku podatkowym.

Wobec powyższego Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, iż postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 5 kwietnia 2006 r. Nr PD3.3-415-3/06 zawiera nieprawidłową ocenę prawną Pana stanowiska przedstawionego w zapytaniu z dnia 11 stycznia 2006 r.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Równocześnie informuje się, że zgodnie z art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej dokonana przez organ odwoławczy zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku dochodowego za rok następujący po roku, w którym doręczono Panu niniejszą decyzję.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl