PB2/005-SIP-124/05 - Środek trwały przekazany na potrzeby działalności żony.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 sierpnia 2005 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB2/005-SIP-124/05 Środek trwały przekazany na potrzeby działalności żony.

"Stosownie do art. 22g ust. 13 ww. ustawy, ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie:

- podjęcia działalności przez podmiot po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata,

- zmiany formy prawnej prowadzonej działalności, polegającej na połączeniu lub podziale dotychczasowych podmiotów albo zmianie wspólników spółki nie będącej osobą prawną,

- zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego lub odrębnie przez każdego z małżonków na działalność wykonywaną na imię obojga małżonków,

- działalność wykonywaną przez jednego lub odrębnie przez każdego z małżonków,

- zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków.

W opinii tutejszego organu zasadą jest wprawdzie, że jeśli oboje małżonkowie wykorzystują składnik wspólnego majątku (np. samochód) na potrzeby własnej działalności, to każdy amortyzuje tylko część jego wartości, np. po połowie (art. 22g ust. 11 cytowanej wyżej ustawy). Nie mogą więc go zamortyzować dwukrotnie (zaliczyć w sumie w swoje koszty 200% wartości rzeczy).

Powyższe dotyczy jednak sytuacji, gdy rzecz jest wykorzystywana jednocześnie w firmie męża i żony, a w niniejszej sprawie składnik wspólnego majątku najpierw był środkiem trwałym w firmie jednego małżonka, a potem został nieodpłatnie przekazany do firmy drugiego.

Wskazuje się, iż zaliczaniu wartości tej samej rzeczy do kosztów podatkowych więcej niż jeden raz, mają właśnie zapobiegać ww. przepisy dotyczące kontynuacji amortyzacji, jednakże skoro żaden z wymienionych w art. 22g ust. 12 i 13 ww. ustawy przypadków nie jest adekwatny do Pani sytuacji, to przepisy te nie będą mieć zastosowania.

Zatem może Pani wprowadzić ten samochód do swojej działalności gospodarczej, uznać go za środek trwały i ustalić wartość początkową środka trwałego na ogólnych zasadach (uwzględniając stan i stopień zużycia oraz cenę rynkową środków trwałych tego samego rodzaju) i od nowa naliczać amortyzację, wg stawki indywidualnej".

Opublikowano: S.Podat. 2005/11/48