PB1-415-6-1478/2006 - Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym i istnieje obowiązek składania deklaracji PIT-23?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 grudnia 2006 r. Izba Skarbowa w Szczecinie PB1-415-6-1478/2006 Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym i istnieje obowiązek składania deklaracji PIT-23?

W dniu 6 listopada 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gryficach wpłynął wniosek w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym, o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Podatnik wspólnie z małżonką na podstawie umowy sprzedaży z dnia 20 stycznia 2003 r. oraz umowy o zniesieniu współwłasności z dnia 15 października 2004 r. stał się właścicielem nieruchomości rolnej, która została podzielona na odrębne działki gruntu. W piśmie uzupełniającym z dnia 21 listopada 2006 r. podatnik wskazał, że wspólnie z małżonką jest właścicielem gruntów rolnych o powierzchni 6,7361 ha w udziale do 6/10 części, co potwierdza załączony do pisma wypis z rejestru gruntów nr 906/2003 z dnia 25 lutego 2003 r.

Zapytujący uważa, że przychód ze sprzedaży gruntów rolnych nie podlega opodatkowaniu i nie jest zobowiązany do składania deklaracji PIT-23.

Organ podatkowy po rozpoznaniu wniosku uznał, że stanowisko przedstawione w zapytaniu nie jest prawidłowe w świetle stanu prawnego obowiązującego na dzień 1 stycznia 2006 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Podatek od przychodu ze sprzedaży nieruchomości ustala się w formie 10 % ryczałtu, który płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, chyba że podatnik w terminie płatności złoży oświadczenie, że przychód ze sprzedaży przeznaczy w okresie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e cytowanej ustawy. W terminie płatności podatku podatnik obowiązany jest złożyć deklaracje PIT-23.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Pojęcie gospodarstwa rolnego definiuje ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.), do której, w art. 2 ust. 4 odsyła ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do treści art. 1 i art. 2 ust. ustawy o podatku rolnym, aby grunty mogły być uznane za gospodarstwo rolne muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

*

grunty muszą być sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza;

*

obszar gruntów musi przekraczać 1ha lub 1 ha przeliczeniowy.

Należy również zwrócić uwagę na warunek wyłączający zwolnienie przedmiotowe, tj. utrata charakteru rolnego lub leśnego nieruchomości w związku z dokonaną sprzedażą. W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęto, że chodzi tu o faktyczną, a nie jedynie prawną utratę charakteru rolnego przez nieruchomość. Utrata charakteru rolnego lub leśnego następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej, polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia (wyrok NSA z 6 grudnia 2000 r. sygn. nr SA/Sz 1599/99). W sentencji wyroku NSA z dnia 22 sierpnia 2001 r. sygn. Nr I SA/Gd/1873/00, Sąd wyraził pogląd, że utrata charakteru rolnego działek, usytuowanych w kompleksie kilkudziesięciu działek, które z uwagi na powierzchnię stanowiły gospodarstwo rolne następuje poprzez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania. Grunty o atrakcyjnym położeniu geograficznym wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, które zostały podzielone na działki i następnie sprzedane nabywcom w różnych częściach kraju, na których nie została zaprowadzona czynna gospodarka oraz od chwili zakupu działki te nie są wykorzystywane jako nieruchomości rolne, utraciły charakter rolny.

Z przywołanych wyroków sądowych wynika, że warunkiem wyłączającym zwolnienie podatkowe przychodu ze sprzedaży nieruchomości rolnych jest faktyczna a nie prawna utrata charakteru rolnego, która następuje w sytuacji zaprzestania prowadzenia na nieruchomości czynnej gospodarki rolnej od chwili jej zakupu.

W związku z powyższym, zdaniem organu podatkowego, sprzedaż nieruchomości rolnych w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób fizycznych, mimo że nieruchomości te wchodziły w skład gospodarstwa rolnego, chyba że okoliczności faktyczne będą wskazywały, że związku ze sprzedażą nie utracą one charakteru rolnego lub leśnego.

A zatem podatnik jest zobowiązany do składania deklaracji PIT-23 i oświadczenia, w przypadku skorzystania ze zwolnienia od podatku.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie - zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie, za pośrednictwem Urzędu Skarbowego w Gryficach.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl