PB1/415-44/07 - Czy działalność gospodarcza w zakresie usług kamieniarstwa nagrobkowego może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 września 2007 r. Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik PB1/415-44/07 Czy działalność gospodarcza w zakresie usług kamieniarstwa nagrobkowego może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 30 czerwca 2007 r. (data wpływu do Urzędu 3 lipca 07 r.) dotyczącego udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stosowania stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług kamieniarstwa nagrobkowego. Jako formę opodatkowania uzyskanych przychodów z ww. tytułu wybrał Pan zryczałtowany podatek dochodowy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan z materiału własnego na zamówienie ludności nagrobki i inne wyroby z kamienia sztucznego i naturalnego.

Zdaniem Podatnika w przypadku wykonywania nagrobków lub innych wyrobów z materiału zakupionego we własnym zakresie - niepowierzonego, mieści się w definicji działalności wytwórczej tzn. działalności, w wyniku której nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji winny być opodatkowane stawką 5, 5%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik stwierdza iż, zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 z późn. zm.) działalnością wytwórcza jest działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika. Pod pojęciem wyrobu wg PKWiU rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie. Również sprzedaż wyrobów własnej produkcji prowadzona przez podatnika, który te wyroby wytworzył nie jest traktowana jako oddzielny rodzaj działalności, lecz jest zaliczana do działalności wytwórczej.

W przedmiotowej sprawie wykonywanie przez Pana nagrobków i innych wyrobów z własnego materiału jest działalnością wytwórczą.

Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 4 lit a ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wytwórczej z materiałów własnych wynosi 5,5% przychodu. Natomiast w myśl przepisu art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w stawce 8,5% przychodów ma zastosowanie w przypadku działalności polegających na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego.

Tak więc uzyskany przez Pana przychód z działalności wytwórczej z własnego materiału winien być opodatkowany według stawki 5,5%.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia Naczelnik tutejszego Organu podatkowego stwierdza, iż przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i nie może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie, zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie dla Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia mniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl