PB1/415-24/06/KN - Możliwość zaliczenia odsetek od kredytu hipotecznego do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 1 września 2006 r. Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście PB1/415-24/06/KN Możliwość zaliczenia odsetek od kredytu hipotecznego do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej

Pytanie podatnika

Czy odsetki od kredytu hipotecznego, zaciągniętego w celu sfinansowania zakupu lokalu mieszkalnego, który obecnie w całości jest wykorzystywany przy prowadzeniu działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 01.08.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 01.08.2006 r. (wpływ do tut. organu podatkowego - 03.08.2006 r.) zwrócił się Pan do tut. organu podatkowego z wnioskiem w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik od stycznia 2002 r. prowadzi działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Głównym przedmiotem działalności jest świadczenie usług tłumaczeń na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Dnia 06.10.2003 r. Podatnik podpisał przedwstępną umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową na sprzedaż lokalu mieszkalnego. Następnie dnia dn. 10.10.2003 r. Podatnik zawarł z bankiem umowę kredytu mieszkaniowego, który został uruchomiony w listopadzie 2004 r. Akt notarialny dotyczący zakupu dwupokojowego mieszkania został podpisany dnia 22 marca 2005 r. W kwietniu 2005 r. w mieszkaniu przeprowadzone zostały prace wykończeniowe. Ostatecznie podatnik zdecydował wynająć przedmiotowe mieszkanie.

W międzyczasie Podatnik rozszerzył przedmiot działalności gospodarczej o wynajem nieruchomości na własny rachunek (dn. 15.12.2004 r. dokonano zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej) i następnie wprowadzono mieszkanie do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej. Od maja 2005 r. (t. j. od momentu oddania mieszkania do użytku) Podatnik wynajmuje mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (wynajem ma charakter długotrwały).

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy odsetki od kredytu hipotecznego (zaciągniętego w celu sfinansowania przedmiotowej nieruchomości) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Podatnika, skoro nieruchomość została wpisana do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez niego firmy, a przychód z wynajmowanej nieruchomości stanowi przychód firmy, podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu działalności gospodarczej odsetki naliczone i zapłacone od ww. kredytu. Podatnik nadmienia, że z uwagi na fakt, iż zakupione mieszkanie nie zostało wykorzystane na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych nie może on skorzystać z odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Na podstawie przestawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście wyjaśnia co następuje:

Zgodnie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Sformułowana w tym przepisie definicja oznacza w praktyce, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskaniem przychodów za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 powołanej wyżej ustawy. Jednakże aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Wydatek ten powinien być racjonalnie i gospodarczo uzasadniony, a jego poniesienie prawidłowo udokumentowane.

W art. 23 ust. 1 ustawodawca wymienia wydatki, które nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów i tak na podstawie pkt 8 tegoż artykułu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Natomiast art. 23 pkt 32 wyklucza zaliczenie w koszty uzyskania przychodów naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Przywołane przepisy nie uzależniają możliwości dokonywania zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu, przyjmując za kryterium rodzaj zaciągniętego kredytu, tu np. hipoteczny, czy inny. Warunkiem uznania za koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu jest fakt ich zapłacenia oraz istnienie związku przyczynowo-skutkowego między kredytem, a przychodem z działalności gospodarczej.

Nadmienia się, że obowiązek udowodnienia, że kredyt został przeznaczony na działalność gospodarczą spoczywa na Podatniku.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym lokal, na zakup którego Podatnik zaciągnął kredyt jest wykorzystywany przy prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej, został wprowadzony do majątku przedsiębiorstwa (co znalazło odzwierciedlenie w ujęciu go w ewidencji środków trwałych firmy), tym samym spełnione zostało kryterium związku pomiędzy wydatkami ponoszonymi na spłatę odsetek od przedmiotowego kredytu a przychodami uzyskiwanymi z tytułu działalności gospodarczej.

Mając zatem na względzie przytoczone przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy uznać, że odsetki od zaciągniętego kredytu będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu działalności gospodarczej pod warunkiem, że zostaną one faktycznie zapłacone (nie wystarczy samo ich naliczenie).

Równocześnie nadmienia się, że zgodnie z art. 22g ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota odsetek i prowizje od kredytu naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania podwyższają wartość początkową tego środka trwałego, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl