PB1/005-SIP-94/06 - Moment zaliczenia do przychodów podatkowych wartości otrzymanego w 2006 r. bonusu z tytułu zakupów dokonanych w 2005 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2006 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB1/005-SIP-94/06 Moment zaliczenia do przychodów podatkowych wartości otrzymanego w 2006 r. bonusu z tytułu zakupów dokonanych w 2005 r.

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

*

zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 28 kwietnia 2006 r. Nr ZDE/423-46-16/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 31 stycznia 2006 r. "..." Spółka z o.o. z siedzibą w,.. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

Spółka zawarła umowy handlowe z dostawcami, w których zawarto postanowienia, że otrzyma ona premię pieniężną (bonus) jako procent od osiągniętego w 2005 r. obrotu. Po zakończeniu roku dostawcy przesyłają Spółce informacje o przyznanej premii pieniężnej, na podstawie których Spółka wystawia faktury VAT w ciągu 7 dni od daty otrzymania informacji.

Zapytanie dotyczyło kwestii, czy wartość otrzymanego w 2006 r. "bonusa" z tytułu zakupów dokonanych w 2005 r. zaliczyć do przychodów podatkowych 2005 r. czy 2006 r.

Zdaniem Spółki przychód powstanie w dacie zapłaty bądź kompensaty zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 28 kwietnia 2006 r. Nr ZDE/423-46-16/06 uznał, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy powołał przepis art. 12 ust. 3a pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazując, że datą wykonania usługi, z tytułu której Spółce przysługiwać będzie "bonus" jest dzień, w którym Spółka dokona sprzedaży za dany okres i ustali, że osiągnęła wartość sprzedaży uprawniającą ją do otrzymania "bonusa" oraz wystawi fakturę VAT. Zdaniem Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy przychód z tego tytułu powstanie w dniu wystawienia faktury VAT, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę, tj. w 2005 r.

Na ww. postanowienie Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy Spółka nie złożyła zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po dokonaniu analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

Zgodnie z art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej interpretacja w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w art. 14 § 1 Ordynacji podatkowej, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Jednakże zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do unormowań art. 12 ust. 3a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1)

wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2)

wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty lub

3)

otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Zatem, zgodnie z treścią powyższego artykułu, generalnie przychód należny powstaje w momencie wystawienia faktury (rachunku).

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Spółka po zakończeniu 2005 r. otrzymała od swoich dostawców "bonusy" (premie pieniężne) jako procent od osiągniętego w 2005 r. obrotu. Na podstawie otrzymanej od kontrahentów informacji o wartości przyznanych "bonusów" Spółka w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania takiej informacji wystawia kontrahentom faktury VAT na kwoty należnych jej bonusów. Wysokość premii pieniężnej uzależniona jest od wielkości zakupów dokonanych w okresie rozliczeniowym przez Spółkę tj. w 2005 r.

Skutki podatkowe związane z otrzymaniem premii pieniężnej uzależnione są od funkcji, jaką ona pełni. Najczęściej występujące sytuacje związane są z tym, iż jest ona:

1)

otrzymywana jako wynagrodzenie za świadczone usługi,

2)

uzależniona od wielkości obrotu i przyznawana po zakończeniu okresu rozliczeniowego; nie może być jednak przyporządkowana do konkretnej dostawy towarów lub usług,

3)

związana z konkretną dostawą towarów lub usług; po okresie rozliczeniowym wystawiane są faktury korygujące (noty kredytowe) dotyczące dostawy towarów lub usług, które obejmuje premia.

Jakkolwiek ekonomiczne skutki dla podatnika otrzymującego takie premie są zbliżone, to jednak skutki podatkowe będą różne, w zależności od formy premii. W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją opisaną powyżej w punkcie 2. Otrzymanych przez Spółkę "bonusów" nie można bowiem powiązać z żadną konkretną dostawą, ponieważ są one udzielane za zrealizowanie określonego obrotu, jak również nie można utożsamiać ich z "wykonaniem usług". Zatem, jeżeli otrzymanie premii pieniężnej nie jest związane z konkretną dostawą towarów lub wykonaniem usług, a jej uzyskanie jest uzależnione od określonych zachowań podatnika, np. wielkości obrotu, to premia taka stanowi przychód związany z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, który powstaje w dacie wystawienia faktury.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej Spółka niezależnie od faktu spełnienia warunków uprawniających do uzyskania bonusów w poprzednim roku podatkowym (2005) powinna ustalić przychód na podstawie art. 12 ust. 3a pkt 3 cyt. ustawy, stosownie do którego za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 5 cyt. Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl