PB/OPD/415-73/07/EW - Jaką stawką należy opodatkować usługi elektryczne, ile wynosi maksymalna wysokość przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, uprawniającego do płacenia ryczałtu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Wejherowie PB/OPD/415-73/07/EW Jaką stawką należy opodatkować usługi elektryczne, ile wynosi maksymalna wysokość przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, uprawniającego do płacenia ryczałtu?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 8 czerwca 2007 r. uzupełnionego pismem z dnia 20 czerwca 2007 r., w sprawie wysokości stawki ryczałtu oraz wysokości osiągniętego przychodu uprawniającego do opodatkowania w formie ryczałtu

stwierdza, że

stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatnik od dnia 1 czerwca 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług elektrycznych, sklasyfikowaną w PKD w klasie 45.31.A "Wykonywanie instalacji elektrycznych budynków i budowli". Przychody z działalności opodatkowane są w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z powyższym, wątpliwości Podatnika sprowadzają się do ustalenia, jaką stawką należy opodatkować świadczone przez Wnioskodawcę usługi, a także maksymalnej wysokości przychodu osiągniętego w r. poprzedzającym rok podatkowy, uprawniającego do płacenia ryczałtu.

Zdaniem Podatnika ryczałt z tytułu świadczonych usług winien wynosić 5,5 %, natomiast maksymalna kwota przychodu osiągniętego w r. poprzedzającym rok podatkowy, która uprawnia do płacenia ryczałtu wynosi 250.000 Euro.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy, podatnicy opłacają w r. podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w r. poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250.000 euro.

Według przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2004 r. Nr 33, poz. 289 z późn. zm.) działalność o symbolu 45.31A "Wykonywanie instalacji elektrycznych budynków i budowli" zaliczana jest do Sekcji F zatytułowanej "Budownictwo". W myśl cytowanego powyżej art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy stawka ryczałtu z tytułu robót budowlanych wynosi 5,5%.

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, iż Podatnik od dnia 1 czerwca 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług elektrycznych, sklasyfikowaną w PKD w klasie 45.31.A "Wykonywanie instalacji elektrycznych budynków i budowli". Przychody z działalności opodatkowane są w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym ryczałt z tytułu ww. usług wynosi 5,5 %, zaś maksymalny limit przychodu z działalności gospodarczej osiągnięty w r. poprzedzającym rok podatkowy, który uprawnia do skorzystania z tej formy opodatkowania wynosi 250.000 Euro. Zatem stanowisko Podatnika należało uznać za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl