PB III-415-22/PDOF/153DW/05 - Pomniejszenie kwoty podatku należnego poprzez odpis na rzecz organizacji pożytku publicznego z zaznaczeniem przeznaczenia przelanej kwoty

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 15 kwietnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku PB III-415-22/PDOF/153DW/05 Pomniejszenie kwoty podatku należnego poprzez odpis na rzecz organizacji pożytku publicznego z zaznaczeniem przeznaczenia przelanej kwoty

Pytanie podatnika

1) Czy będzie można dokonać odpisu na rzecz organizacji pożytku publicznego, jeśli na dowodzie wpłaty przelewu, oprócz informacji, że jest to przelew na instytucję pożytku publicznego, będzie umieszczona dodatkowo informacja o konkretnym przeznaczeniu przelanej kwoty?

2) Czy elektroniczne potwierdzenie przelewu, generowane przez banki internetowe, może być dowodem wpłaty na podstawie, którego można dokonać odpisu?

Pismem z dnia 22 lutego 2005 roku (data wpływu 23 lutego 2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 marca 2005 roku, zwrócił się Pan z prośba o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie planuje Pan pomniejszyć kwotę należnego podatku o 1% przeznaczając ją na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Strona zwraca się z pytaniem czy będzie można dokonać takiego odpisu, jeśli na dowodzie wpłaty w tytule przelewu, oprócz informacji, że jest to przelew na instytucję pożytku publicznego, będzie umieszczona dodatkowo informacja o konkretnym przeznaczeniu przelanej kwoty? Czy elektroniczne potwierdzenie przelewu, generowane przez banki internetowe, może być dowodem wpłaty na podstawie, którego można dokonać odpisu?

Według Pana oceny elektroniczne potwierdzenie przelewu, generowane przez banki internetowe może być dowodem wpłaty, na podstawie którego można dokonać odpisu. Również można dokonać odpisu jeśli na dowodzie wpłaty, w tytule przelewu, oprócz informacji, że jest to przelew na instytucję pożytku publicznego będzie umieszczona także informacja o konkretnym przeznaczeniu przelanej kwoty.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 27d ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za dokument potwierdzający dokonanie wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego uznaje się dowód wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego. Przy czym z dowodu tego musi w szczególności wynikać:

- nazwisko i imię wpłacającego,

- adres wpłacającego,

- kwota dokonanej wpłaty,

- nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.

Jeżeli elektroniczne potwierdzenie przelewu, generowane przez bank internetowy zawiera wszystkie ww. dane może być dowodem wpłaty na podstawie którego można dokonać odpisu. Skorzystanie z możliwości odliczenia przekazanej kwoty na rzecz organizacji pożytku publicznego nie jest uwarunkowane podaniem lub nie informacji o konkretnym przeznaczeniu przelanej kwoty.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 ww. ustawy.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl