PB II/4117i-25/WB/05 - Pobieranie przez bank podatku od kwot wykupu obligacji skarbowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 września 2005 r. Izba Skarbowa w Białymstoku PB II/4117i-25/WB/05 Pobieranie przez bank podatku od kwot wykupu obligacji skarbowych.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 9 lipca 2005 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku Nr PB.III/413/PDOF313/MN/05 z dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznające za nieprawidłowe stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 16 maja 2005 r. dotyczące opodatkowania dochodów z wykupu obligacji nabytych w drodze spadku, Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku:

- zmienia zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16 maja 2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, przedstawiając jednocześnie następujący stan faktyczny: W 2004 r. nabył Pan w drodze spadku majątek, w skład którego weszły trzyletnie obligacje. Od spadku uiścił Pan należny podatek. W 2005 r. obligacje te podlegały okresowej wypłacie odsetek oraz wykupowi, co zostało opodatkowane przez bank w całości stawką w wysokości 19%, bez uwzględnienia faktu, że papiery te zostały nabyte w drodze spadku.

W związku z powyższym zwrócił się Pan z pytaniem, czy prawidłowe było pobranie przez bank podatku od dochodów kapitałowych od kwot wykupu obligacji, zakupionych przez spadkodawcę bez dyskonta i nabytych przez Pana w drodze spadku, w połączeniu z opłaceniem podatku od spadków i darowizn.

W sformułowanym we wniosku własnym stanowisku stwierdził Pan, że z uwagi na treść art. 2 ust. 1 pkt 3, art. 5a pkt 12, art. 9 ust. 2, art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. b i pkt 105 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jedynie kwota wykupu obligacji w części przekraczającej kwotę przyjętą przez urząd skarbowy do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn może stanowić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W złożonym zażaleniu prosi Pan o odpowiedź na pytanie: czy pobieranie podatku od dochodów kapitałowych od kwot wykupu obligacji skarbowych trzyletnich, zakupionych przez spadkodawcę bez dyskonta i nabytych przez Pana w drodze spadku, w połączeniu z opłaceniem podatku od spadków i darowizn, jest słuszne pod względem obowiązujących przepisów prawnych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku po zapoznaniu się z treścią wniosku i zażalenia na ww. postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż udzielona interpretacja jest nieprawidłowa. Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku zmienia zaskarżone postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku Nr PB.III/413/PDOF313/MN/05 z dnia 29 czerwca 2005 r. W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku błędnie uznał, że w przedstawionym stanie faktycznym będą miały zastosowanie przepisy art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dotyczące opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż trzyletnie obligacje odziedziczone przez Pana nie zostały zbyte, lecz podlegały wykupowi przez ich emitenta.

Z uwagi na to, że nie doszło do zbycia obligacji, zastosowanie znajdą przepisy art. 30a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie - jak uznał Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku - art. 30b ust. 1 tej ustawy. W zaistniałej sytuacji, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegały jedynie dochody (przychody) uzyskane z tytułu odsetek i dyskonta od obligacji.

Z wniosku i zażalenia wynika, że otrzymywał Pan odsetki od posiadanych obligacji. Dochód ten podlegał opodatkowaniu. Nie jest natomiast jasne, czy otrzymał Pan ponadto dyskonto, czyli dodatnią różnicę pomiędzy ceną nominalną obligacji a ceną jej nabycia. W przypadku jego otrzymania dochód taki także będzie podlegał opodatkowaniu. Wbrew temu, co Pan twierdzi, w uzasadnieniu zażalenia dochód uzyskany ze sprzedaży obligacji nie podlega wyłączeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 cytowanej powyżej ustawy, gdyż unormowanie to dotyczy przychodu innego rodzaju, a mianowicie przychodu uzyskanego w drodze spadku lub wykonania umowy darowizny, nie może być więc ono traktowane jako wyłączające zastosowanie do przychodu ze sprzedaży obligacji przepisów ustawy o podatku dochodowym. Zatem, w tym przypadku, nie występuje sytuacja podwójnego opodatkowania, o której można by mówić jedynie wówczas, gdyby kwota z jednego źródła przychodu była opodatkowana dwa razy, dwoma różnymi podatkami.

W złożonym zażaleniu powołał się Pan ponadto na art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przepisie tym ustawodawca zwolnił od podatku dochodowego dochody uzyskane ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny, w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Przepis ten jednak nie znajdzie zastosowania w niniejszej sprawie, gdyż dotyczy akcji i udziałów, a nie obligacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl