PB I-415-6-05-HB - Odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Mikołowie PB I-415-6-05-HB Odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę.

Pytanie podatnika

Czy otrzymane na mocy wyroku sądu odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem przepisów Kodeksu pracy podlega opodatkowaniu?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan, w dniu 9 sierpnia 2004 r. otrzymał odszkodowanie zasądzone przez Sąd Rejonowy w Wydział IV Pracy. Powyższe odszkodowanie przyznano w związku z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę (art. 56 § 1 k.p.). Umowę o pracę pracodawca rozwiązał z Panem w dniu 18 marca 2004 r. tj. w ostatnim dniu pobierania zasiłku chorobowego czyli w okresie ochronnym.

Według stanowiska podatnika - otrzymane odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. z 2000 r. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwolnieniem od podatku dochodowego objęto otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych do tych ustaw, z wyjątkiem:

- określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

- odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

- odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

- odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalność gospodarczą,

- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,

- odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Wynika z tego, iż w celu ustalenia czy kwota otrzymanego odszkodowania będzie opodatkowana, czy też zwolniona od podatku, należy przede wszystkim ustalić, czy jej wysokość lub zasady ustalania odszkodowania wynikają z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Dotyczy to także ustawy z 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy (jednolity tekst Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Co do zasady, otrzymane odszkodowania określone w tej ustawie będą wolne od podatku, poza enumeratywnie wskazanymi przypadkami.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym podatnik otrzymał odszkodowanie z tytułu rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę tj. w tym przypadku z naruszeniem art. 53 § 1 pkt 1 lit. b ustawy - Kodeks pracy.

Zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

Stosownie do treści art. 58 Kodeksu pracy odszkodowanie, o którym mowa w art. 56, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeżeli rozwiązano umowę o pracę, zawartą na czas określony albo na czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

W związku z tym, że otrzymane przez Pana odszkodowanie, jest odszkodowaniem, którego zasady ustalania i wysokość wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy, tj. kodeksu pracy i równocześnie nie jest jednym z odszkodowań wymienionych od lit. a do lit. g w art. 21 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odszkodowanie to podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl