PB I-3/4150/IN-73/US/2006/KA - Zaległe raty alimentacyjne wyegzekwowane przez komornika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4150/IN-73/US/2006/KA Zaległe raty alimentacyjne wyegzekwowane przez komornika.

"(...) Ze złożonych przez Panią wyjaśnień oraz przedłożonych organowi podatkowemu dokumentów wynika, iż, w związku z prowadzoną na podstawie tytułu wykonawczego (...) egzekucją świadczeń pieniężnych, w 2006 r. otrzymała Pani w części wyegzekwowane przez komornika kwoty pieniężne.

W oparciu o wyjaśnienia uzyskane od komornika ustaliła Pani, iż wyegzekwowane przez organ egzekucyjny i przekazane przekazem pocztowym kwoty dotyczyły odsetek przypadających do zapłaty w związku z nieterminową realizacją przez dłużnika nałożonych na niego obowiązków alimentacyjnych.

(...) Wyraziła Pani pogląd, w myśl którego odsetki od nieterminowo regulowanej należności głównej nie stanowią "dodatkowego" źródła dochodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (...)

W świetle przepisu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są inne źródła, za które uważa się w szczególności kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Należy przy tym zauważyć, iż w treści art. 20 ust. 1 ww. ustawy podatkowej ustawodawca jedynie przykładowo wskazał na rodzaje przychodów, które zaliczone zostały do kategorii "innych źródeł". Sformułowany katalog nie jest zamknięty, a zaliczone do niego mogą zostać także inne rodzaje przychodów wprost w przepisie tym niewymienione.

Instytucję odsetek reguluje natomiast art. 481 Kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. (...) W ocenie organu podatkowego, mimo iż odsetki są świadczeniem ubocznym, gdyż warunkiem powstania uprawnienia do wypłaty odsetek jest istnienie długu głównego oraz jego wymagalność - to roszczenie o odsetki ma charakter samoistny. Otrzymana kwota odsetek za zwłokę w spełnieniu świadczenia pieniężnego stanowi zatem przychód podlegający opodatkowaniu. Jedynym wyjątkiem od przyjętej reguły są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Korzystają one bowiem ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie wyraźnej dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 95 ww. ustawy.

(...) Reasumując, kwota wyegzekwowanych przez komornika odsetek za zwłokę w wykonaniu obowiązku alimentacyjnego stanowi przychód wierzyciela, podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wypłata przedmiotowych odsetek stanowi przychód z innych źródeł określonych w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/25