PB I-3/4150/IN-562/US/2006/MK - Opodatkowanie odsetek od odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 października 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4150/IN-562/US/2006/MK Opodatkowanie odsetek od odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę

Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania odsetek od odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia w części dotyczącej opodatkowania wypłaconych odsetek postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomsku z dnia 25 sierpnia 2006 r. Nr I/415/Z-32/06, podzielając równocześnie stanowisko przedstawione przez podatnika.

Wnioskiem z dnia 2 sierpnia 2006 r. wystąpiła Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wyrokiem z dnia 30 września 2005 r. zasądził na Pani rzecz od Starostwa Powiatowego kwotę... zł tytułem odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie wraz z ustawowymi odsetkami w kwocie... zł.

Wątpliwości Pani dotyczą, czy przedmiotowe odszkodowanie oraz ustawowe odsetki od zasądzonego odszkodowania podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowy od osób fizycznych.

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie uznała Pani, iż zarówno kwota wypłaconego odszkodowania jak i odsetki są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku w postanowieniu z dnia 25 sierpnia 2006 r. Nr I/415/Z-32/06, nie podzielił stanowiska strony w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania wypłaconych odsetek.

Po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje.

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla z urzędu postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

Wymieniony w powyższym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 1 stanowi, że źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Stosownie zaś do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody m.in. ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

O tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy w myśl wymienionego art. 12 ust. 1 decyduje okoliczność czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu ust. 4 tego artykułu, czy także inna osoba nie związana z pracodawcą. Podstawą nabycia przez Panią prawa do odszkodowania były przepisy art. 45 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm).

Wobec powyższego wypłacone Pani odszkodowanie na podstawie w/w przepisów stanowi przychód z tytułu dotychczasowego stosunku pracy, zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a. Nie budzi zatem wątpliwości, iż wypłacone wraz z odszkodowaniem odsetki korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w myśl powołanego na wstępie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, mając na względzie zapis art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, stwierdza jak w sentencji niniejszej decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl