PB I-3/4117/IN-49/US/2006/PSz - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy nakładów poniesionych na składki członkowskie wraz z kwotą wpisową do organizacji i ubezpieczeniem OC

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 sierpnia 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4117/IN-49/US/2006/PSz Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy nakładów poniesionych na składki członkowskie wraz z kwotą wpisową do organizacji i ubezpieczeniem OC

Pytanie podatnika

Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy nakładów poniesionych na składki członkowskie wynikające z przynależności do Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa wraz z kwotą wpisową do Izby Okręgowej i ubezpieczeniem OC.

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 27 czerwca 2006 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z dnia 8 czerwca 2006 r., Nr I USB XVI/415/27/06 - odmawia zmiany w/w postanowienia.

Z akt podatkowych zgromadzonych w niniejszej sprawie wynika, iż w dniu 27 marca 2006 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty wpłynął Pani wniosek z prośbą o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy nakładów poniesionych na składki członkowskie wynikające z przynależności do Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa wraz z kwotą wpisową do Izby Okręgowej i ubezpieczeniem OC.

Pani zdaniem, wydatki poniesione na opłacenie składek członkowskich do obu wymienionych Izb Inżynierów oraz kwotę wpisu do Izby Okręgowej i ubezpieczenia OC można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdyż umożliwiły Pani zawarcie umowy o pracę oraz osiąganie z tego tytułu dochodów.

Organ podatkowy pierwszej instancji w wydanym w dniu 8 czerwca 2006 r. postanowieniu Nr I USB XVI/415/27/06 nie podzielił wyrażonego przez Panią stanowiska. W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty podkreślił bowiem, iż wolą ustawodawcy koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy zostały ustalone ryczałtowo - w stosunku miesięcznym oraz rocznym - co oznacza, że ich wysokość jest niezależna od wydatków faktycznie poniesionych w celu osiągnięcia przychodów przez pracownika.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu materiału dowodowego zgromadzonego w aktach sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, zważył co następuje.

Stosownie do dyspozycji zawartej w art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.

W stanie faktycznym, którego niniejsza interpretacja dotyczy, bezspornym jest, iż w 2005 r. poniosła Pani wydatek w kwocie 373,33 zł z tytułu obowiązkowej zapłaty składek wynikających z przynależności do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i Krajowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Ubezpieczenia OC, a nadto że w wymienionym roku podatkowym była Pani zatrudniona wyłącznie w oparciu o umowę o pracę nie prowadząc dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w art. 22 ust. 2 w sposób wyczerpujący reguluje kwestię kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy. Zasadą jest, iż koszty te są określone w sposób ryczałtowy, co oznacza ustalenie bezpośrednio przez ustawodawcę kwot pomniejszających uzyskany przychód w skali całego roku podatkowego. Przy ryczałtowym rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów nie uwzględnia się wydatków faktycznie poniesionych przez podatnika uzyskującego jedynie dochody ze stosunku pracy.

Jedyne odstępstwo od tej reguły zostało przewidziane w art. 22 ust. 11 ustawy, który reguluje instytucję uznania za koszty uzyskania przychodów pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę, wydatków związanych z dojazdem do zakładu pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej.

Poza tym wyjątkiem osoby uzyskujące dochody ze stosunku pracy nie są uprawnione do wykazywania innych wydatków jako koszty uzyskania przychodów i pomniejszania uzyskanego przychodu także o wydatki związane z finansowaniem składek członkowskich wynikających z przynależności do Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa wraz z kwotą wpisową do Izby Okręgowej i ubezpieczeniem OC.

Z uwagi na powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, iż brak jest podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z dnia 8 czerwca 2006 r. Nr I USB XVI/415/27/06.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl