PB I-3/4117/IN-32/US/2006/PSz - Zysk wspólników powstały na skutek przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lipca 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4117/IN-32/US/2006/PSz Zysk wspólników powstały na skutek przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną.

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 9 maja 2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgierzu z dnia 28 kwietnia 2006 r. Nr I-1/415/15/06 - odmawia zmiany ww. postanowienia.

Z akt podatkowych zgromadzonych w niniejszej sprawie wynika, iż w dniu 13 marca 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgierzu wpłynął Pana wniosek (adresowany pierwotnie do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście) z prośbą o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania zysku wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstałego na skutek przekształcenia tejże spółki w spółkę jawną.

Pana zdaniem w wyniku przekształcenia wspólnicy przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy będą dalej uczestniczyć w przekształconej spółce jawnej, nie uzyskają dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, albowiem majątek przekształconej spółki nie ulega likwidacji i zwrotowi wspólnikom, lecz staje się majątkiem przekształconej spółki jawnej.

W związku z powyższym w dniu przekształcenia, nie powstaje obowiązek podatkowy dla wspólników spółki przekształcanej, o ile zysk ten nie zostanie postawiony do dyspozycji wspólników spółki jawnej (tak art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Organ podatkowy pierwszej instancji w wydanym w dniu 28 kwietnia 2006 r. postanowieniu Nr I-1/415/15/06 nie podzielił wyrażonego przez Pana stanowiska. W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu podkreślił bowiem, iż w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną niepodzielony zysk spółki z o.o. przechodzi na wspólników spółki jawnej, a więc zostaje postawiony do ich dyspozycji. A zatem stanowi on faktycznie uzyskany dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegający opodatkowaniu stosownie do regulacji zawartej w art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W złożonym do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi zażaleniu na niniejsze rozstrzygnięcie podkreśla Pan, iż niepodzielony zysk spółki z o.o. nie stanowi dochodu wspólników przekształconej spółki jawnej, gdyż wspólnicy ci nie będą nim faktycznie dysponować, a nadto żaden z przepisów wspomnianej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje opodatkowania tej kategorii dochodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu materiału dowodowego zgromadzonego w aktach sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, zważył, co następuje:

Stosownie do dyspozycji zawartej w art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego, jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.

W stanie faktycznym, którego niniejsza interpretacja dotyczy, bezspornym jest, iż ma dojść do przeniesienia niepodzielonego zysku przekształcanej spółki z o.o. do przekształconej spółki jawnej, przy zachowaniu tożsamości wspólników obu spółek i wartości przysługujących im udziałów, w oparciu o przepis art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Odnosząc przedstawione regulacje prawne do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 24 lutego 2006 r. i następnie potwierdzonego w zażaleniu, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnia, iż niepodzielony zysk spółki z o.o. z chwilą przekształcenia jej w spółkę jawną stanowi przychód wspólników z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wskazany w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż jednym ze źródeł przychodów wskazanych przez ustawodawcę w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 7 są kapitały pieniężne oraz prawa majątkowe. Dopełnienie powyższej regulacji stanowi zapis zawarty w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, nakazujący obciążyć tym podatkiem przychody uzyskane z tytułu dywidend i innych przychodów związanych z udziałem w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną. Przychód ten podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Odnosząc przedstawione regulacje prawne do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 24 lutego 2006 r. i następnie potwierdzonego w zażaleniu, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnia, iż niepodzielony zysk spółki z o.o. z chwilą przekształcenia jej w spółkę jawną stanowi przychód wspólników z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wskazany w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Bezspornie bowiem środki zgromadzone przez spółkę z o.o. w ramach kapitału zapasowego stanowiły część zysku wypracowanego przez tę spółkę w toku prowadzonej działalności. Gdyby zatem spółka z o.o. prowadziła dalej działalność gospodarczą i zamierzała skorzystać z środków zgromadzonych w ramach kapitału zapasowego, musiałaby bądź podwyższyć kapitał zakładowy, co skutkowałoby wzrostem wartości udziałów wspólników i stanowiło dochód tych ostatnich (art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy), bądź też wypłacić udziałowcom dywidendę, która również stanowiłaby dochód podlegający opodatkowaniu (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi niepodzielony kapitał zapasowy spółki z o.o. z chwilą przekształcenia jej w spółkę jawną stanowi dochód wspólników z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i jako taki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podkreślenia wymaga, iż przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 nie uzależnia powstania przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od faktycznego postawienia do dyspozycji udziałowców zgromadzonych środków. Skutek określony przez ustawodawcę w tym przepisie może powstać także z chwilą przeniesienia środków zgromadzonych w ramach kapitału zapasowego pomiędzy spółkami przekształcaną i przekształconą.

Z uwagi na powyższe Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, iż brak jest podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgierzu z dnia 28 kwietnia 2006 r. Nr I-1/415/15/06.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl