PB I-3/4117/IN-15/US/2006/KA - Wspólne opodatkowanie małżonków

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4117/IN-15/US/2006/KA Wspólne opodatkowanie małżonków

Pytanie podatnika

Zeznanie roczne składane przez małżonków po ustaniu współwłasności majątkowej.

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 8 kwietnia 2006 r. (data stempla pocztowego) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew z dnia 30 marca 2006 r. Nr IX - 005/117/Z/K/06 - odmawia zmiany w/w postanowienia.

Z dokumentacji podatkowej zgromadzonej w niniejszej sprawie wynika, iż w dniu 20 marca 2006 r. (za pośrednictwem ustanowionego w sprawie pełnomocnika w osobie Adwokata Pana T. S.) wystąpił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew z prośbą o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie łącznego opodatkowania dochodów małżonków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2005.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Pan J. S., który od wielu lat pozostaje w związku małżeńskim, w listopadzie 2005 r. zawarł wspólnie z żoną majątkową umowę małżeńską o ustanowieniu rozdzielności majątkowej. W miesiącu grudniu 2005 r. pomiędzy małżonkami ponownie została przywrócona ustawowa wspólność majątkowa.

W złożonym do Naczelnika Urzędu Skarbowego wniosku o interpretację przepisów prawa, ustanowiony w sprawie pełnomocnik wyraził pogląd, w myśl którego fakt nie istnienia pomiędzy małżonkami przez cały rok podatkowy wspólności majątkowej nie przesądza automatycznie o braku możliwości skorzystania z przewidzianego przepisem art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawnienia wspólnego rozliczenia osiągniętych przez podatników w 2005 r. dochodów.

W stanowiącym przedmiot zaskarżenia postanowieniu z dnia 30 marca 2006 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew nie podzielił wyrażonego przez pełnomocnika strony stanowiska w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktujących o możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków za 2005 r. w sytuacji nie istnienia pomiędzy nimi wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy.

W uzasadnieniu wydanego w sprawie rozstrzygnięcia organ podatkowy wskazując na ustawowe przesłanki uprawniające małżonków do skorzystania ze wspólnego rozliczenia uzyskanych w roku podatkowym dochodów podkreślił, iż warunek istnienia ustawowej wspólności majątkowej winien dotyczyć całego okresu rozliczeniowego (roku podatkowego). Przywilej wspólnego opodatkowania dochodów małżonków zostanie bowiem wyłączony w sytuacji istnienia pomiędzy nimi (w jakimkolwiek okresie trwania roku podatkowego) rozdzielności majątkowej.

W złożonym do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi zażaleniu, na niniejsze rozstrzygnięcie zarzucono organowi podatkowemu błędną wykładnię przepisu art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wnosząc przy tym o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przyznania, iż warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków nie jest trwanie pomiędzy nimi wspólności majątkowej małżeńskiej przez cały rok podatkowy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu dokumentacji podatkowej zgromadzonej w sprawie oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, zważył co następuje.

Generalną zasadą prawa podatkowego wynikającą z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest odrębność opodatkowania osiąganych przez małżonków dochodów.

Wyjątek od przyjętej reguły został przewidziany w art. 6 ust. 2 w/w ustawy.

Zgodnie z treścią powołanej wyżej normy prawnej (w jej brzmieniu obowiązującym w 2005 r.) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów (...), w tym przypadku podatek ustala się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków (...).

Bezsporną w analizowanym stanie faktycznym jest okoliczność, iż powołany przepis prawa uzależnia możliwość wspólnego opodatkowania uzyskanych przez oboje małżonków dochodów, od łącznego spełnienia przez nich wszystkich wymienionych w nim przesłanek.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, zawarty w treści art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "czasowy" warunek obejmujący rok podatkowy dotyczy tak faktu pozostawiania przez małżonków w związku małżeńskim, jak również istnienia między nimi w tym okresie wspólności majątkowej.

Skoro zatem wolą ustawodawcy było uzależnienie łącznego opodatkowania uzyskanych przez małżonków dochodów, od łącznego spełnienia przez nich warunków wskazanych w art. 6 ust. 2 ww ustawy podatkowej, to przywilej ten nie przysługiwał w sytuacji, gdy w jakimkolwiek, dowolnym momencie roku podatkowego pomiędzy małżonkami funkcjonował ustrój rozdzielności majątkowej.

Z taką zaś sytuacją mamy do czynienia w analizowanym stanie faktycznym. Podatnik pozostawał bowiem w związku małżeńskim przez cały rok 2005, natomiast fakt, iż od miesiąca listopada do grudnia tego roku stosunki majątkowe małżonków poddane zostały reżimowi rozdzielności majątkowej przesądził o braku możliwości skorzystania przez małżonków z łącznego opodatkowania uzyskanych przez nich w ww. okresie rozliczeniowym dochodów.

Z uwagi na przedstawioną argumentację, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza brak wystarczającej podstawy do zmiany zaskarżonego postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew z dnia 30 marca 2006 r. Nr IX - 005/117/Z/K/06.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl